Ruotsalainen feministiyhdistys Feministinen aloite (FI) on päättänyt, että se ottaa osaa ensi vuoden valtiopäivävaaleihin. Feministisen aloitteen on määrä viikonlopun aikana Örebrossa päättää lisäksi mm. liikkeen johtohenkilöistä.
- Emme halua olla seinäruusuja, jotka vain istuvat odottamassa valintaansa, perusteli liikkeen johtohahmoksi kaavailtu Gudrun Schyman päätöstä.
Schyman korosti myös, ettei uusi liike sijaitse poliittisessa kentässä sen paremmin vasemmalla kuin oikeallakaan, koska tällainen perinteinen jako ei Schymanin mukaan sovi nykyisten valtarakenteiden kuvaamiseen.
Ruotsiin kaavailtiin feministipuoluetta edellisen kerran vuonna 1994 vaalien alla. Tuolloin puoluetta ei kuitenkaan saatu perustettua.