Ruotsissa tänään julkaistut Emu-mielipidemittaukset antoivat ristiriitaista tietoa yhteisvaluutan kannatuksesta ja vastustuksesta. Sifo-tutkimuslaitoksen tekemän tutkimuksen mukaan euroalueeseen liittymistä vastusti 50 prosenttia vastaajista, kun taas kannattajia oli 34 prosenttia.
Ruab-tutkimuslaitoksen tutkimuksessa euron vastustajia sen sijaan oli vain 44 prosenttia vastaajista, kun kannattajien osuus oli 38 prosenttia.
Sifon viime viikolla julkistamaan tutkimukseen verrattuna vastustajien osuus on noussut yhdellä prosenttiyksiköllä, kun taas kannattajien osuus on pysynyt ennallaan.
Ruab julkisti edellisen tutkimuksensa heinäkuun alussa, jolloin euron vastustajien osuus oli 52 prosenttia ja kannattajien 35 prosenttia. Heinäkuun alun lukemiin verrattuna euron vastustus on siis Ruabin mukaan vähentynyt kahdeksan prosenttiyksikköä.
Sifon kyselyn otos oli tasan tuhat henkeä, kun taas Ruabin otos oli hieman yli 2 000.