Laskettelun hurmaa pääsee kokemaan jälleen tänään vajaan puolen vuoden tauon jälkeen. Ruka ennätti avaamaan kauden ensimmäisenä maassa tarjoten yhden rinteen käyttöön. Kunhan lauhtuvaksi ennustettu sää taas pakastuu, jatketaan muiden rinteiden lumettamista. Myös muissa hiihtokeskuksissa odotetaan miinuksen puolella pysyviä lämpötiloja, jotta rinteiden lumetus pääsee vauhtiin.
Hiihtohissillä pääsee tänään Saaruan keskimmäiseen rinteeseen. Lunta on siihen tykitetty keskimäärin 25 senttiä. Paikoin sitä voi olla metrinkin, paikoin taas vähemmän. Lumitykit pantiin töihin perjantaina ja siitä lähtien on lunta tehty.
"Tiistain vastaiseksi yöksi luvattiin vielä pakkasta, mutta sen jälkeen lämpenevää. Kunhan sää taas kylmentyvät, parin päivän sisällä saamme uusia rinteitä käyttöön. Kolmea muuta rinnettä olemme jo lumettaneet," kertoi liiketoimintajohtaja Matti Parviainen Rukakeskus Oy:stä.
Rukan 50 lumitykkiä tekevät parhaimmillaan 1 250 kuutiometriä lunta tunnissa, jolloin hyvissä lumetusoloissa ensimmäinen rinne saadaan auki reilun vuorokauden lumetuksella.
Laskettelu päästiin aloittamaan Rukalla paria päivää keskiarvoa aikaisemmin. Parviaisen laskujen mukaan keskimääräinen aloitusaika 15 vuoden ajalta on lokakuun puolivälissä. Väkeä Rukalla jo liikkuu. "Meillä on syyslomalaisia ja alppiseuratkin aloittavat harjoittelun. Lokakuussa alkaa olla jo pienen sesongin makua, vaikka hissejä ei paljoa vielä auki ole. Haluja ihmisillä on jo päästä rinteisiin."
Odotukset alkavasta kaudesta Rukalla ovat korkealla. "Uskomme, että meille on tulossa hyvä kausi. Vapaa-ajan asuntoja on rakennettu nyt niin rajusti, että uusia asiakkaita tulee väkisin. Kolmen kilometrin säteellä tunturista valmistuu yli 80 loma-asuntoa, mikä tietää 400-500 petipaikkaa. Huoneistohotelliin taas tulee parisataa sänkyä."
Vilskettä ympäri vuoden
Myös ulkomaalaisten osuus Rukalla on kasvamassa. Englannista alkavat viikoittaiset charterlennot. "Koneellinen brittejä tulee Kuusamoon 12 viikon ajan. Hollannista tulee 24 suoraa lentoa."
Rukalla on takana vilkas kesä ja syksy. Täysin kuollutta aikaa ei enää ole, vaikka toukokuu on perinteisesti yhä vaikea kuukausi. Ensi vuonna Rukalla kokeillaan kauden jatkamista lokakuusta yhtä kyytiä lähelle juhannusta.
Perinteisesti talvikausi on jatkunut äitienpäivään saakka ja Saaruan kesämäki on avattu kesäkuun alussa. Ensi keväänä tätä taukoa ei ole luvassa, vaan Saaruassa lasketaan lokakuusta kesäkuuhun. Levillä lumetus aloitetaan tulossa olevan lauhan jakson jälkeen. "Pohjoisessa on ollut lämpimämpää kuin Kuusamossa. Parin viikon sisällä pääsemme avaamaan ensimmäisen rinteen. Perinteisesti meillä on avattu kausi lokakuun viimeisellä jälkipuoliskolla", kertoi Oy Levi Ski Resortin toimitusjohtaja Jouni Palosaari.
Levillä rinteitä on kaikkiaan 47 ja niistä 13 lumetetaan. Levin lumetusjärjestelmää laajennettiin vuosi sitten ja myös tälle kaudelle sitä on tehostettu. Levillä lumetetaan myös yhdeksän kilometrin mittainen ensilumenlatu, joka viime vuonna oli kokonaan hiihdettävissä lokakuun lopussa. Myös Levillä kaudesta odotetaan hyvää. "Odotamme kymmenen prosentin kasvua. Ennakkovarauksia on tehty viimevuotista enemmän ja aikaisemmin. "