Röy­tän­kos­ki va­lit­tiin uuden Oulun kät­ke­tyk­si aar­teek­si

Oulun yhdyskunta- ja ympäristöpalvelut järjesti kesän ja syksyn aikana kaikille avoimen kilpailun uuden Oulun kätketyn aarteen löytämiseksi.

Röytänkosken lähiympäristö on vielä lähes koskematonta luontoa.
Röytänkosken lähiympäristö on vielä lähes koskematonta luontoa.
Kuva: Pentti Antila

Oulun yhdyskunta- ja ympäristöpalvelut järjesti kesän ja syksyn aikana kaikille avoimen kilpailun uuden Oulun kätketyn aarteen löytämiseksi. Tavoitteena oli löytää uusia kohteita, jotka ovat pysyneet suurelta yleisöltä piilossa.

Voittajaksi valittiin Röytänkoski, jota ehdotti kaksi osallistujaa.

Röytänkoski sijaitsee Röytänojassa, joka on Martimojoen sivuhaara Haukiputaalla Loukkojärven pohjoispuolella, runsaat 30 kilometriä Oulun keskustasta koilliseen.

Paikalla on komea koski, jonne ei pääse autolla, vaan sinne johtaa retkeilypolku Martimolammelta ja Loukkojärven pohjoispuoleiselta metsäautotieltä.

Kosken lähiympäristö on vielä lähes koskematonta luontoa.

Kilpailuun saatiin toistakymmentä vastausta Ainolan vuosikivestä, Mäntylän Postikustinpuiston kivikkopolkuun ja Kurtinhautaan.

Voittajaehdotukset palkittiin luontokirjallisuuslahjakorteilla.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä