Harri Rovanperä toivoo piiskaavansa Peugeot-tallin WRC-ajokin evoluutioversion voittotaistoon perjantaina alkavassa Kreikan Akropolis-rallissa. Rovanperä ajoi viime vuonna Kreikassa kolmanneksi ja hakee nyt ensi kertaa MM-sarjassa esiintyvällä evoluutioversiolla voittoa.
- Minä ajoin uusilla osilla varustettua autoa ensimmäisen kerran Marokossa. Kreikan säädöissä kokeilin sitä vasta nyt Delfissä tiistai-illan testeissä. Olin Meksikossa, kun muut testasivat Kreikkaa varten, Rovanperä muistelee.
Rovanperän ajokin kolmas evoluutioversio ei poikkea radikaalisti edeltäjästään. Jousitusta on vahvistettu ja aerodynamiikka parannettu. Tallin mukaan myös ahtojärjestelmää on kehitetty, jonka pitäisi tuntua moottorin toiminnassa.
- Noin äkkiseltään ajossa ei tuntunut eroa, mutta toivotaan, että se on ainakin kestävämpi, Rovanperä arvelee.
Akropolis-ralli alkaa lähtöseremonioilla Ateenasta torstai-iltana. Erikoiskokeille päästään perjantaina ja kisa päättyy sunnuntaina.