Intiasta kuuluu kummia rottarintamalta. Delhin aluehallinnolla on erityinen rottien kurissapitoyksikkönsä, mutta yksikön työntekijät eivät ole kymmeneen vuoteen saaneet pyydystettyä ensimmäistäkään rottaa.
Delhin rottaosasto työllistää 97 henkeä. Osaston työntekijöiden kuukausipalkka pyörii noin 60 euron kieppeillä. Rottaosaston toiminnan ylle heittää ikävän varjonsa se, että yhtäkään rottaa ei osaston toimesta ole napattu miesmuistiin.
Rottaosaston saamattomuus hämmästyttää delhiläisiä. Rottia kun näkyy jatkuvasti kaduilla, puistoissa ja jopa asunnoissakin. Rottaosastolta odotetaan hieman nykyistä järeämpää toimintaa senkin takia, että rotilla on ikävä taipumus levittää sairauksia.
Delhin viranomaiset eivät mielellään kommentoi asiaa mutta vakuuttavat asettaneensa pyydyksiä paikkoihin, joissa rottien on raportoitu liikkuvan. Sitä rottaosaston viranomaiset eivät pysty muistamaan, minne he viimeksi ovat rotanloukun kiikuttaneet.