Rogge: Sota do­pin­gia vastaan ei ole voi­tet­ta­vis­sa

Kansainvälisen olympiakomitean tuore puheenjohtaja Jacques Rogge on myöntänyt, että KOK ei pysty koskaan voittamaan sotaa dopingia vastaan.

Kansainvälisen olympiakomitean tuore puheenjohtaja Jacques Rogge on myöntänyt, että KOK ei pysty koskaan voittamaan sotaa dopingia vastaan. Rogge lausui kantansa saksalaisen Deutsche Welle -televisiokanavan haastattelussa.

Rogge korosti kuitenkin, ettei kommentti tarkoita käsien nostamista pystyyn dopingin edessä.

"Meidän on pystyttävä vähentämään kiellettyjen aineiden käyttöä urheilussa. Doping on urheilun suurin vaara ja se uhkaa urheilun uskottavuutta", Rogge totesi.

Kansainvälistä olympiakomiteaa on arvosteltu rajusti siitä, että järjestö ei ole saanut dopingia aisoihin. Maanantaina Juan Antonio Samaranchin seuraajaksi valittu Rogge muistuttikin, että taistelu dopingia vastaan on hänen tärkein tehtävänsä puheenjohtajana.

Ilmoita asiavirheestä