Rogge neu­vot­te­lee olym­pia­val­mis­te­luis­ta Pe­kin­gis­sä

Kansainvälisen olympiakomitean puheenjohtaja Jacques Rogge aloitti maanantaina kaksi päivää kestävän vierailunsa vuoden 2008 olympiakaupungissa Pekingissä.

Kansainvälisen olympiakomitean puheenjohtaja Jacques Rogge aloitti maanantaina kaksi päivää kestävän vierailunsa vuoden 2008 olympiakaupungissa Pekingissä. Vierailu on Roggen ensimmäinen Pekingin isäntäkaupungiksi valinnan jälkeen.

- Ei ole pelkästään suurinta yksittäistä haastetta. Tällä maalla on sen sijaan tuhansia haasteita olympialaisten järjestämisessä, Rogge lausahti toimittajille heti maahan saavuttuaan.

- Olympialaisten järjestäminen ei ole helppo tehtävä, mutta olen täydellisen luottavainen, että te (Peking) tulette menestymään, Rogge jatkoi.

Tapaamisten tarkoituksena on keskustella kisajärjestelyjen valmistelusta kohti vuotta 2008.

Ilmoita asiavirheestä