Rock jyräsi rock­leh­den krii­ti­koi­den ää­nes­tyk­ses­sä

Rocklehti Rumban kriitikot panivat perinteiseen tapaansa vuoden aikana ilmestyneet levyt paremmuusjärjestykseen. Kotimaisten puolella juhli turkulainen autotallipunkin suuruus Sweatmaster ja ulkomaisten osastossa amerikkalainen Queens Of The Stone Age.

Helsinki

Rocklehti Rumban kriitikot panivat perinteiseen tapaansa vuoden aikana ilmestyneet levyt paremmuusjärjestykseen. Kotimaisten kiekkojen puolella juhli turkulainen autotallipunkin suuruus Sweatmaster ja ulkomaisten osastossa amerikkalainen raskaan rockin ja Beatles-henkisten laulumelodioiden niputtaja Queens Of The Stone Age.

Sweatmasterin Sharp Cutin jälkeen kriitikoita miellyttivät kotimaisista albumeista eniten Tuomari Nurmio ja Korkein oikeus saman nimisellä levyllään, Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus jylhällä kansallisrealistisella pakkauksellaan Rajaportti, ikuinen menestyjä CMX tämän vuoden panoksellaan Isohaara ja paikkansa kärjen tuntumassa vakiinnuttanut Giant Robot levyllään Superweekend.

Sweatmasterin juhlat jatkuivat biisisarjan voitolla. Turkulaisten I Am A Demon And I Love Rock ’N’ Rollin jälkeen kriitikoiden suosikkeja olivat vanhojen kettujen Melrosen It’s In The Bag ja Kauko Röyhkän Etsijät. Vanha kettu on myös Apulannan rumpali Sipe, jonka sooloalbumin kappaleet Seurataan johtajaa ja Tilatkaa tytöt taksi nappasivat sijat neljä ja viisi.

Parhaan ulkomaisen albumin tittelin haali marraskuun alussa Helsingissäkin konsertoimassa käynyt amerikkalaisyhtye Queens Of The Stone Age. Viiden parhaan joukkoon tunkeutuivat myös The Flaming Lipsin Yoshimi Battles The Pink Robots, The Streetsin Original Pirate Material, Coldplayn A Rush Of Blood To The Head ja Beckin Sea Change.

Queens Of The Stone Age kruunasi tuplamestaruutensa kappaleellaan No One Knows. Ulkomaisten biisien kärjen miehittivät QOTSA:n lisäksi Hellacoptersin By The Grace Of God, Foo Fightersin All My Life, Sueden Obsessions ja Missy Elliottin Work It.

Vuoden metallialbumi oli Rumban kriitikoiden mielestä amerikkalaisen Korn-yhtyeen Untouchables.


”Taiteellisesti antoisa vuosi”

Rumba-lehden päätoimittaja Mikko Aaltonen näkee Sweatmasterin ja Queens ja Of The Stone Agen menestyksen ”perustavaran” paluuna myös kriitikoiden suosioon.

"Perustavaa laatua olevan rockin voimakas maihinnousu ehti muhia pinnan alla jo pari vuotta, ja sekä Sweatmaster että Queens Of The Stone Age ovat erinomaisia esimerkkejä lajityypistä. Aika on jälleen kypsä älyvapaalle rockmusiikille, jossa myös ’roll’ on mukana", Aaltonen luonnehtii.

"Perusarvot ovat muutenkin nousseet kunniaan. Teiniä ei enää hävetä esitellä kavereilleen hyllystään löytyviä Hurriganesin tai Elviksen levyjä, vaan hän päinvastoin tekee sen ylpeänä", päätoimittaja lisää.

Mikko Aaltonen kokee rockvuoden 2002 kokonaisuudessaan runsauden vuotena - niin määrällisesti kuin laadullisestikin.

"Tänä vuonna julkaistiin hirveän paljon hyvää musiikkia. Brittipop on edelleen laadukasta, Amerikassa tehdään erinomaista valtavirtarockia, ja hyviä hip hop -levyjä ilmestyi lukuisia. Taiteellisesti erittäin antoisa vuosi, jonka antimista riittää kuunneltavaa vielä ensi vuonnakin. Ajoittain tuntui jopa siltä, että levyjä julkaistaan liikaa", Mikko Aaltonen kiteyttää.

Ilmoita asiavirheestä