RKP:n pu­heen­joh­ta­ja­ki­sa nos­tat­ti ris­ti­aal­lok­koa

Ruotsinkielisessä Suomessa kävi kuhina vuonna 2002, kun ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtajan paikasta kilpailtiin. Europarlamentaarikko Astrid Thors haastoi puolustusministeri Jan-Erik Enestamin, eikä jäänyt kauas voitosta.

Ruotsinkielisessä Suomessa kävi kuhina vuonna 2002, kun ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtajan paikasta kilpailtiin.

Europarlamentaarikko Astrid Thors haastoi puolustusministeri Jan-Erik Enestamin, eikä jäänyt kauas voitosta. Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun RKP:ssä haastettiin istuva puheenjohtaja.

Mielipidemittauksissa tilanne oli lähes tasan, mutta lopulta Enestam voitti äänin 138-119 Pietarsaaren puoluekokouksessa.

Enestam lupasi valintansa jälkeen lisää avoimuutta puolueen työhön ja enemmän yhteistyötä.

"Me olemme puolue, joka pitää avoimista maisemista. Me olemme iloista rannikkokansaa", sanoi Thors ja purskahti puheensa jälkeen kyyneliin.

Kiinnostusta herätti myös uusi kielilaki, joka korvaa nykyisen, vuodelta 1922 peräisin olevan lain. Esitys on parhaillaan eduskunnan käsiteltävänä ja sen on määrä astua voimaan 2004.

Ilmoita asiavirheestä