Sanomalehti Kalevan uudeksi päätoimittajaksi on valittu yhteiskuntatieteiden maisteri Risto Uimonen Helsingistä. Hän ottaa tehtävän vastaan elokuun alusta lukien.
Laajan journalistisen kokemuksen omaavan 53-vuotiaan Uimosen juuret ovat Oulussa. Hän kirjoitti ylioppilaaksi Oulun normaalilyseosta vuonna 1967. Lehtialaa Uimonen opiskeli Tampereen ylipistossa, josta valmistui vuonna 1973.
Uimosen sanomalehtimiesura alkoi Kalevasta 1970-luvun alussa. Sen jälkeen hän on työskennellyt toimittajana Turun Sanomissa ulkomaanosastolla ja lehden Helsingin toimituksessa, radiotoimittajana BBC:n suomenkielisellä osastolla Lontoossa sekä uutispäällikkönä ja toimituspäällikkönä MTV:n kymmenen uutisissa.
Vuonna 1986 Uimonen siirtyi pääkirjoitustoimittajaksi Helsingin Sanomiin. Vuodesta 1998 alkaen hän on toiminut myös Helsingin Sanomien päätoimittajan sijaisena.
Lehtityön ohessa Uimonen on kirjoittanut kymmenen kirjaa, joissa hän on ruotinut muun muassa julkisuuspeliä, tulopolitiikkaa, suomalaista demokratiaa ja jääpalloa. Viimeisin teoksista, ”Riisuttu presidentti” on julkaistu tänä vuonna.
Risto Uimonen on Nuorsuomalaisen Sanomalehtimiesyhdistyksen jäsen. Hän on kuulunut yhdistyksen johtokuntaan vuodesta 1994 alkaen. Uimonen on naimisissa ja hänellä on kaksi aikuista lasta.
Lue tarkemmin lauantain KALEVASTA.