Hyvin pienenä poikana Oulun Heinäpäässä Risto Huovinen tapasi tarttua aamulla isoisäänsä kädestä. He kävelivät Heinäpään kodista isoisän myymälään Ilmarinkadulle.
”Matkalla pysähdyimme aina Käyttöauton kahvilaan nauttimaan limpparin ja possumunkin ennen kuin matka jatkui isovanhempien huonekaluliikkeeseen. Nyt ymmärrän, että minua ajettiin siinä hyvin lempeällä kädellä sisään työelämään ja yrittäjän maailmaan”, muistelee Risto Huovinen, kolmannen polven huonekalukauppias.
Hän viihtyi hyvin isovanhempien myymälässä. ”Opin, miten kauppaa tehdään, bisnestä pyöritetään ja asiakasta palvellaan.”
Isoisän hienovaraisesti tarjoamat opit itivät otolliseen maaperään ja pikkupojasta kasvoi kauppias. Ilmarinkadun myymälän ovella Risto Huovinen ottaa vastaan asiakkaita nykyisinkin.
Sukupolvenvaihdoksen jälkeen Risto Huovinen otti vaimonsa Pian kanssa ohjakset Limingantullissa sijaitsevasta Stemma Oulusta. Nyt heidän Anton-poikansa on mukana yrityksen toiminnassa.
”Jo 4–5-vuotiaana Anton ilmoitti isoon ääneen, että hän haluaa palvella asiakkaita. Hän ryntäsi myymälän ovelle valmiina avaamaan ja palvelemaan, kun asiakas vain saapuu paikalle”, Huovinen kertoo.
”Mutta hän saa aivan itse päättää, ottaako tulevaisuudessa hoitaakseen tarjolla olevan yrityksen vai keksiikö jotakin muuta.”
Uskollisia asiakkaita useassa sukupolvessa
Saman jatkumon ovat kokeneet vuosikymmenten saatossa kertyneet uskolliset asiakkaat, joiden lapset, lapsenlapset ja jopa lapsenlapsenlapset jatkavat Stemma Oulun vakioasiakkaina.
”Olemme osanneet tehdä jotakin oikein. Kovasti kilpaillulla alalla meidän toiminnassamme jokin erottuu edukseen niin, että asiakas palaa myymäläämme aina uudestaan”, Huovinen pohtii.
Hän arvelee, että asiakkaalle on tärkeää, millaista palvelua hän saa ja miten hänet otetaan huomioon. ”Ei siinä mitään taikatemppuja tarvita. Tänä aikana osalle asiakkaista voi olla elämys jo se, että hän pääsee kohtaamaan toisen ihmisen.”
Ulospäinsuuntautuneen kauppiaan silmä on kehittynyt huomaamaan, miten asiakasta pitää lähestyä.
”Jos asiakas haluaa tutustua tarjontaan omassa rauhassa, sallin sen hänelle mielihyvin. En edes osaa väkisinmyyntiä. Toisen asiakkaan kanssa rento jutustelu lähtee luistamaan kuin itsestään ja huonekalukauppojen lomassa voidaan käydä läpi monet maailman asiat hyvinkin perusteellisesti.”
Ajan hengessä vahvasti mukana
30-vuotisen työuran ja pian 20-vuotisen kauppiasuran varrelle on mahtunut monenlaisia nousua ja laskua. Huovinen kääntää syvätkin notkahdukset voitoiksi ajattelemalla, että niistä kokemuksista on opittu jotakin uutta. Näillä opeilla hän sinnitteli Yhdysvalloista 2008 alkaneen finanssikriisin läpi, vaikka myynti sakkasi monta vuotta.
Stemma Oulu perusti verkkokaupan, kun se oli ajan henki. ”Osa asiakkaista haluaa ostaa verkosta ja se sopii heille. Mutta minä en kyllä ostaisi esimerkiksi sohvaa, patjaa ja sänkyä pelkän valokuvan perusteella. Ennen ostopäätöstä haluan kokeilla, miltä sohva tuntuu istua.”
”Kun korona tuli, tuntui aluksi, että me kaikki kuollaan tähän. Ihmiset viettivät paljon aikaa kodeissaan ja he käyttivät matkailubudjettinsa sisustamiseen. Monet yritykset ovat olleet lirissä kaksi vuotta, mutta meille se on ollut hyvää aikaa. Nyt sitten ihmetellään, millaiset vaikutukset Ukrainan sodalla on liiketoimintaamme.”
Risto Huovinen tekee kymmentuntista työpäivää arkisin ja viikonloppuina työpäivät ovat lyhyempiä. ”18-vuotiaana tykkäsin työstä niin paljon, että nauratti kun siitä maksettiin vielä palkkakin. Kun tuli ruokatunnin aika ihmettelin, onko pakko olla pois koko tunti. Nyt osaan jo huilata, kun siihen on mahdollisuus.”
Vapaa-aikanaan Risto Huovinen on mukana Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjien toiminnassa, viihtyy mökillä Pudasjärvellä, pelaa golfia, harrastaa vesihiihtoa ja moottoripyöräilee. Kunnostaan hän huolehtii polkemalla pyörällä työmatkansa joka päivä.
Ilmarinkatu 9, 90400 Oulu
p. 0424 896 700
Yritys on toiminut Oulun Limingantullissa Ilmarinkadulla vuodesta 1969.
Yrityksen arvot: hyvä palvelu, monipuolinen valikoima, asiantuntemus ja työnilo.
Palvelut: kuljetus- ja kokoamispalvelu, sisustussuunnittelu ja rahoitus.