Ris­ki­ra­ha löy­tä­nyt jälleen bio­tek­no­lo­gian

Pääomarahastot ovat siirtäneet sijoituksiaan bioteknologiayrityksiin muilta teknologiasektoreilta.Alaa seuraavan verkkopalvelun VentureReporter.

Pääomarahastot ovat siirtäneet sijoituksiaan bioteknologiayrityksiin muilta teknologiasektoreilta. Alaa seuraavan verkkopalvelun VentureReporter.netin mukaan aloittelevat amerikkalaiset bioteknologiayritykset ovat saaneet viimeisten 60 päivän aikana riskirahaa 690 miljoonaa euroa (4,1 miljardia markkaa), mikä on nostanut ne kolmanneksi suurimmaksi riskisijoitusalaksi.

Edellä ovat enää ohjelmisto- ja verkkoyritykset. Taakse ovat jääneet mm. langatonta viestintää, optisia järjestelmiä, laajakaistaa ja puolijohteita kehittävät yritykset.

Bioteknologiayritykset uivat nyt vastavirtaan muihin teknologiayrityksiin verrattuna. Kaikkiaan pääomarahastojen sijoitukset teknologiayrityksiin ovat pudonneet 63 prosenttia Yhdysvalloissa tämän vuoden kolmen ensimmäisen neljänneksen aikana verrattuna viime vuoden vastaavaan aikaan, mutta bioteknologian rahoituksessa pudotus ei ole samalla tavalla tuntunut.

Bioteknologian ohella sijoitusten kohteena ovat bioteknologiaan liittyvän informaatioteknologian kehittäminen. Mm. Hitachi ja Motorola ovat sijoittaneet DoubleTwist- ja TissueInformatics -nimisiin yrityksiin, joiden ideana on lääketieteellisten tietokantojen hyödyntäminen tietoverkkojen kautta.

Pääomasijoittajien kiinnostus bioteknologiaa kohtaan ei ole uutta. 1980-luvulla ala oli muotia, mutta kupla puhkesi ja sijoittajat menettivät miljardeja.

Tuolloin sijoittajien kiinnostus kääntyi internetiin ja televiestintään, josta oli odotettavissa nopeampia voittoja kuin kärsivällisyyttä vaativassa bioteknologiassa. Nyt kupla on puhjennut it-yrityksissäkin, ja sijoittajat ovat joutuneet etsimään uusia sijoituskohteita.

"Pelaajia on tulossa mutta ei hulluina kuten ennen", Brian Dovey riskisijoitusyhtiö Domain Associatesista vakuutti. Doveyn mukaan sijoittajat ovat oppineet kärsivällisemmiksi.

Ilmoita asiavirheestä