Ripaus bal­sa­mia hiihdon haa­voil­le

Lahden MM-kisojen jälkeen Suomen maastohiihto on ollut enemmän tai vähemmän verillä.

Lahden MM-kisojen jälkeen Suomen maastohiihto on ollut enemmän tai vähemmän verillä. Sunnuntaina Rukalla hiihtoväen haavoja voideltiin balsamilla, kun Suomi otti sekaviestistä kaksoisvoiton. Loppusuoran kampailussa kolmanneksi jäi Italia.

"Rehellisesti sanottuna en olisi uskonut", hiihdon päävalmentaja Reijo Jylhä hämmästelee.

Edellytykset voitolle olivat otolliset, sillä miesten ja naisten yhteinen viesti ei kiinnostanut aivan kaikkia joukkueita. Lähtöviivalta puuttuivat kokonaan vahvassa nousussa oleva Saksa, Ruotsi ja Viro. Norja heitti leikkiin kakkosmiehensä.

Jylhä myöntää tosiasiat mutta muistuttaa, että maailmancupin viestin voittaminen on aina kova juttu. Puutteellinen osallistujalista ei himmennä voiton arvoa Jylhän silmissä.

"Tällainen plusmerkkinen juttu heti kauden alkuun saattaa saada vaikka mitä liikkeelle. Tästä ammennetaan voimaa tulevaan talveen."

Sekaviesti sopi Suomen nykyiseen tilanteeseen kuin nenä päähän. Varsinkin miehillä on vaikeuksia saada kasaan neljää kärkikyydissä pysyvää hiihtäjää.

"Hyvähän meidän ankkureiden oli hiihtää, kun tyttäret järjestivät meille näin makeat paikat", kakkosjoukkueen ankkuri Sami Jauhojärvi heittää.



Kattilakoski
yllätti iskullaan


Lopullinen voittokamppailu käytiin maalisuoralla neljän joukkueen kesken. Suomen ykkösjoukkueen ankkuri, Alavieskan Virin Teemu Kattilakoski yllätti kirikyvyllään. Hän jätti paremmin sprinttihiihtäjänä tunnetun kakkosjoukkueen ankkuri Jauhojärven 0,1 sekunnin päähän. Italian ankkuri Pietro Piller Cottrer taipui 0,4 sekunnin verran ja Venäjän ankkuri Nikolai Bolchakov 1,9 sekuntia.

"En ole koskaan ollut mikään erityisen kova tykki näissä maalisuoran taisteluissa. Olo oli epävarma, mutta latasin kurvista kaikki peliin ja se riitti", Kattilakoski hämmästelee.

Jauhojärvi hävisi osan kirikamppailusta viimeiseen kurviin, jossa joutui väistelemään eteen kurvannutta venäläistä.

"Jäi Teemu haastamatta kunnolla."

Jauhojärvi teki ankkuriosuudella miehen työn. Hän oli osuuden nopein ja nosti kakkosjoukkueen voittotaisteluun kuudennelta sijalta.

"Oli hyvä paikka lähteä. Porukan peesissä oli helppo hiihtää", Alatornion Pirkkojen mies sanoo.

Jauhojärvi ei ollut lauantaina parhaassa iskussaan 15 kilometrin kisassa (71.). Hänen piti hiihtää Suomen viitosjoukkueessa, mutta komennus kakkoseen tuli, kun Matti Heikkiselle nousi kuume.

"Headcoachilta tuli message aamulla kello 6.51. Ihan hyvä homma, mutta olen kuvitellut, että perinteinen sujuisi vapaata paremmin."



Sekaviesti on
kiva välipala


Ykkösjoukkueessa perinteisen tyylin osuudet hoitelivat Annmari Viljanmaa ja Ari Palolahti. Vapaalle vaihdettaessa Suomi oli viides, 38 sekuntia kärkeä jäljessä. Voittokamppailuun joukkueen nosti Pirjo Manninen. Hän tuli osuudeltaan kakkosena.

"Paremmin se meni kuin eilen. Viestiin saa aina hyvän tsempin päälle", Manninen sanoo.

Vielä paremmalla tsempillä kolmatta osuutta meni kakkosjoukkueen Riitta-Liisa Lassila. Hän oli osuuden toiseksi nopein vain sekunnin Venäjän Nina Gavriljukia hitaampana.

"Tulos oli ihan hyvä, mutta hiihto ei tuntunut aivan älyttömän hyvälle", Lassila ruotii.

Kakkosjoukkueen kahta ensimmäistä osuutta hiihtivät Kirsi Välimaa ja Kuisma Taipale.

Sekaviesti on kisa, joka jakaa hiihtäjien mielipiteet kahteen leiriin. Toiset tykkäävät, ja toisille laji on lähinnä yhdentekevä. Naisten avulla voittotaisteluun päässeiden miesten mielestä sekaviestejä saisi olla enemmänkin.

Pirjo Manninen pitää lajia kivana välipalana.

"En oikein jaksa uskoa, että tästä tulee koskaan arvokisalajia."

Ilmoita asiavirheestä