Rii­hi-Sää­tiön juttu poiki uusia syyt­tei­tä

Kihlakunnansyyttäjä Heikki Arjas nosti tiistaina syytteitä Riihi-säätiön 17 kiinteistöosakeyhtiön hallituksissa toimineelle neljälle jäsenelle, jotka ovat säätiön entisen puheenjohtajan Toivo J. Kannisen lapsia. Syytteet ovat törkeitä kavalluksia ja avunantoja törkeisiin kavalluksiin, ja syytekohtia on yhteensä 29.

Talousrikossyyttäjä Heikki Arjas nosti tänään uusia syytteitä. Syytettynä Toivo J. Kannisen lisäksi ovat hänen lapsia.
Talousrikossyyttäjä Heikki Arjas nosti tänään uusia syytteitä. Syytettynä Toivo J. Kannisen lisäksi ovat hänen lapsia.
Kuva: Sallmén Eljas

Kihlakunnansyyttäjä Heikki Arjas nosti tiistaina syytteitä Riihi-säätiön 17 kiinteistöosakeyhtiön hallituksissa toimineelle neljälle jäsenelle, jotka ovat säätiön entisen puheenjohtajan Toivo J. Kannisen lapsia. Syytteet ovat törkeitä kavalluksia ja avunantoja törkeisiin kavalluksiin, ja syytekohtia on yhteensä 29.

Lisäksi kihlakunnansyyttäjä nosti Toivo J. Kannista vastaan syytteen törkeästä kavalluksesta Riihi-säätiön omistamien vuokratalojen korjauksiin liittyvästä ylilaskutuksesta.

Kannista syytetään luottamusasemansa väärinkäytöstä sen vuoksi, että hän on syyttäjän mukaan jatkuvasti vastoin arava- ja korkotukilain säädöksiä hyväksynyt Riihi-säätiön omistamiin vuokrataloihin asukkaiksi sellaisia henkilöitä, jotka eivät ole olleet tulojensa tai varallisuutensa takia kelpoisia saamaan yhteiskunnan tuella rakennettua vuokra-asuntoa.

Syytteen saa myös Riihi-säätiölle useita taloja urakoineen rakennusliikkeen toimitusjohtaja avunannosta kahteen törkeään avustuspetokseen. Syyttäjän mukaan toimitusjohtaja on kahdessa tapauksessa allekirjoittanut totuutta vastaamattoman vakuutuksen toteutuneesta urakkahinnasta.

Syyttäjän tiistaina tekemät päätökset koskevat niin sanottua pääjuttua, jossa on käsitelty Riihi-säätiön omistamien vuokratalojen rakennuttamiseen liittyviä valtion asuntorahastolle annettuja vääriä tietoja eli törkeitä avustuspetoksia sekä vuokratalojen asumisaikana tapahtunutta varojen väärinkäyttöä eli törkeitä kavalluksia.

Riihi-säätiön hallituksen jäseniä vastaan syytteitä ei nosteta, koska esitutkinnasta saatavan selvityksen mukaan ei ole näyttöä siitä, että he olisivat olleet tietoisia siitä, mitä tietoja Valtion asuntorahastolle on rakennuttamisesta annettu, tai siitä, että tiedot olisivat olleet vääriä.

Toivo J. Kanninen kummasteli tiistaina iltapäivällä, että ei ollut saanut itse vielä tietoa uusista syytteistä. Hän kiistää syytteet törkeästä kavalluksesta ja vuokrataloihin liittyvästä ylilaskutuksesta.

Kanninen sanoo, että törkeistä avustuspetoksista Valtion asuntorahasto ja valtiokonttori ovat todenneet asiassa kärsityn vain 230 euron suuruisen vahingon.

Vuokralaisvalinnoista hän toteaa, että jo tonttia haettaessa on ollut tiedossa, että osaa asunnoista on kaavailtu Nokian työntekijöille. Kannisen mukaan kaupungin asuntotoimi on aina hyväksynyt asukkaiden valinnat.

Kihlakunnansyyttäjä nosti viime maaliskuussa Kannista vastaan syytteet 12 törkeästä avustuspetoksesta ja 17 törkeästä kavalluksesta. Jutun käsittely alkaa Oulun käräjäoikeudessa kirjallisella ja suullisella valmistelulla. Pääkäsittely alkanee maaliskuussa.

Ilmoita asiavirheestä