Re­ser­vi­läis­liit­to tyrmää: Puo­li­au­to­maat­ti­asei­den saantia ei saa ra­joit­taa

Reserviläisliitto vastustaa EU:n komission suunnitelmia puoliautomaattiaseiden saatavuuden rajoittamisesta.

Reserviläisliitto vastustaa EU:n komission suunnitelmia puoliautomaattiaseiden saatavuuden rajoittamisesta.

Reserviläisliiton puheenjohtaja Mikko Savola kertoo kielteisestä kannasta liiton lähettämässä tiedotteessa. Jo nyt laillisten puoliautomaattikiväärien saatavuutta on rajoitettu Suomessa, mutta liiton mukaan mitkään rikostilastot eivät puhu lisärajoitteiden puolesta.

Lisäksi mahdollinen kielto voisi Savolan mielestä heikentää reserviläisten ampumataitoja, kun oma-aloitteinen harjoittelu ei olisi nykyisellään mahdollista, vaan reserviläiset olisivat vain kertausharjoitusten varassa.

Reserviläisliiton mielestä aselaeissa pitäisi huomioida nykyistä paremmin Suomen yleiseen asevelvollisuuteen perustuva puolustus.

EU:n komission suunnitelmat tiukentaa aselakia lähtivät liikkeelle Ranskan terrori-iskuista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä