"Aamulla me aloitimme ja puolilta päivin teemme tällä jo paperia, se on varma", tuotantopäällikkö Tapani Niskanen päätti maanantaina aamupäivällä Stora-Enson Oulun Nuottasaaren vanhemman hienopaperikoneen investointiseisokkia.
Vuonna 1991 Nuottasaareen valmistuneen hienopaperikoneen, PK 6:n tuotantokapasiteetti nousi 20 000 tonnin verran lähes 9 miljoonan euron investoinnilla ja noin 300 urakkamiehen läpi vuorokaudet viikon kestäneellä puurtamisella.
Metso Paperin urakoimaa projektia Tapani Niskanen luonnehtii erittäin onnistuneeksi ja "mikä mukavinta, koko ruljanssista selvittiin ilman yhtään työtapaturmaa".
Euroopan
suurin
Investoinnin jälkeen PK 6 on kapasiteetiltaan 558 000 tonnin paperikone ja lajissaan Euroopan suurin. Samalla se varmisti yhdessä vuonna 1997 käynnistyneen toisen hienopaperikoneen kanssa Nuottasaaren nousun miljoonan tonnin hienopaperitehtaaksi.
Muodollisesti Nuottasaaresta tuli miljoonan tonnin hienoparitehdas jo alkukesällä, kun metsäteollisuuden sitkeässä työehtosopimuskiistassa poistettiin pakolliset juhlapyhäseisokit.
Nuottasaaren laskennallinen kapasiteetti nousi silloin 1 012 000 tonniin ja nyt 9 miljoonan euron investoinnilla vielä 1 032 000 tonniin.
Juhlat ovat kuitenkin vasta vuoden päästä syksyllä, kunhan paperia on todella tehty yhden vuoden aikana miljoonan tonnin verran, paikallisjohtaja Pentti Ilmasti kertoo. Juhlat ovat kuitenkin edessä, koskapa Nuottasaaressa on jo kuukausitasolla tuntumaa ennätysvauhtiin.
Viikon sisällä
kolme käynnistystä
Yli puolen kilometrin mittaisessa paperikonehallissa investointityöt aloitettiin viikko sitten sunnuntaina, samanaikaisesti naapurikoneen sekä ja Nuottasaaren sellutehtaan huoltoseisokkien kanssa. Nuottasaaren toisen hienoparikoneen huoltotyöt saatiin päätökseen torstaina. Sellutehtaan 150 asentajan suorittamien huoltotöiden päättymisen oululaiset havaitsivat lauantaina sen ylösajon aiheuttamasta epätavallisista hajusta ja melusta, joita Stora-Enso oli tiedotteissaankin ennakoinut.
Mustaa savuahan sieltä tuli ja muutakin. Semmoista se on joka paikassa tällaisia laitoksia käynnistettäessä, Pentti Ilmasti summaa.
Investointiseisokin jälkeisiä paperikoneen käynnistystöitä Pentti Ilmasti seurasi maanantaina kuitenkin tyytyväisenä: "Nyt Oulussa on tekniset eväät ennätystuotantoon. Se on nyt varmistettu ja enää vain meistä tekijöistä kiinni".
Nuottasaaressa
todella isot koneet
Miljoonan tonnin paperitehtaaksi Nuottasaari nousee harvinaisesti vain kahdella koneella. Kun vanhemman, vuonna 1991 käynnistyneen linjan kapasiteetti nousee 558 000 tonniin ja vuonna 1997 valmistunut linja tuottaa 474 000 tonnia, raja rikkoontuu kahdella suurkoneella.
Ennen Oulua "miljoonan" tonnin tehtaat ovat Suomessa Raumalla ja Imatralla. UPM-Kymmenen Rauman tehtailla raja ylittyy neljällä paperikoneella Stora-Enso Imatran tehtailla neljällä kartonki- ja kolmella paperikoneella.
Vaikka Oulussa miljoonan tonnin juhlat ovat edessä ei Pentti ilmasti ole suunnitellut vielä tarkemmin niiden sisältöä.
"Henkilöstöä tietysti palkitaan ja varmaan sen lisäksi muutakin, mutta ensi vuoden loppupuolelle on vielä aikaa."