Oulu Rekrytointikoulutuksia järjestetään tällä hetkellä varovaisesti. Koulutuksen päämääränä on järjestää halukkaille tahoille ammattitaitoista työvoimaa räätälöityjen kurssien avulla. Samalla työnantaja sitoutuu työllistämään kurssin läpäisseet henkilöt, minkä vuoksi rekrytointikoulutuksien määrä vaihtelee taloustilanteen mukaan.
Pohjois-Pohjanmaan TE-keskuksen ammatilliseen aikuiskoulutukseen on budjetoitu tälle vuodelle 12 miljoonaa euroa.
"Käyttäisimme tästä vaikka kaikki rekrytointikoulutukseen, jos yrityksillä olisi mielenkiintoa, sillä siinä ihmiset työllistyvät tehokkaasti", työvoimapalvelujen päällikkö Helena Pajunen kertoo.
TE-keskus kustantaa rekrytointikoulutuksesta noin 40-60 prosenttia. Korkeammalla tuella yritetään houkutella niiden alueiden ja alojen yrittäjiä, joilla työttömyys on korkea. Tällä hetkellä Pohjois-Pohjanmaalla rekrytointikoulutukseen osallistuu noin sata ihmistä, mikä vastaa reilua kymmenesosaa TE-keskuksen työllisyyskoulutuksista.
Tietoa avoimista paikoista löytyy työvoimatoimistosta. "Luvattu työpaikka innostaa hakemaan koulutukseen. Koulutukseen valitut henkilöt työllistyvätkin lähes sataprosenttisesti vakituisiin työsuhteisiin, mutta kaikki eivät koulutusta läpäise. Heille suunnitellaan sitten toisenlaista jatkokoulutusta", Pajunen sanoo.
Koulutus mittatilaustyönä
"Rekrytointikoulutukseen osallistuu hyvin monenlaisia ihmisiä, esimerkiksi elektroniikka-alan kokoojia, ohjelmiston suunnittelijoita, puhelinyhtiöiden call centereiden tulevaa henkilöstöä ja hirsirakentamisen osaajia. On myös Pohjois-Suomeen tulevia yrityksiä, jotka kouluttavat koko henkilökunnan. Eli koulutamme alalle kuin alalle", Pajunen kertoo.
"Koulutus lähtee aina siitä, mitä työnantaja haluaa. Selvitämme mitä ihmisen täytyy osata", Pajunen korostaa. TE-keskuksen puolesta suunnitteluapua antavat koulutussuunnittelija ja ylitarkastaja, jotka ovat kasvatustieteiden maistereita.
Kurssien kesto on keskimäärin puolesta vuodesta kymmeneen kuukautta, mutta vuodenkin mittaisia koulutuksia löytyy. Yleensä kursseilla on kymmenestä viiteentoista henkilöä, mutta rekrytoimiskoulutusta vastaavaan kehittämiskoulutukseen otetaan yleensä vain yksi alansa huippuammattilainen, jota kaivataan vetämään esimerkiksi kehityshanketta.
Kehittämiskoulutuksesta on oltu innostuneita erityisesti Koillismaalla, mutta Oulussa paljon vähemmän. Nyt Pohjois-Pohjanmaalla on tällaisessa koulutuksessa noin kaksikymmentä henkilöä. Kehittämiskoulutuksen pituus on enintään seitsemän kuukautta.