Rautaruukin hallintoneuvosto uusi perusteellisesti yhtiön hallitusta. Kahdeksasta hallituksen jäsenestä uudessa hallituksessa jatkaa yhtiön toimitusjohtajan Mikko Kivimäen lisäksi vain finassineuvos Carita Putkonen valtiovarainministeriöstä. Hallituksen jäsenmäärä supistettiin seitsemään.
Kivimäen mukaan hallitusremontin taustalla on kuitenkin vain nykyinen suuntaus korvata yhtiöiden sisäinen hallitus ulkopuolisista jäsenistä koostuvalla hallituksella. Vanhassa hallituksessa yhtiön ulkopuolisia oli vain kaksi.
Toukokuun alusta aloittavan uuden hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Orionin nykyinen pääjohtaja Jukka Viinanen ja varapuheenjohtajaksi Wärtsilän hallituksen jäsen, vuorineuvos Georg Ehrnrooth.
Uusina jäseninä ovat myös johtaja Harri Hollmén Sonerasta, toimitusjohtaja Christer Granskog Kalmar Industriesta ja neuvotteleva virkamies Pekka Timonen kauppa- ja teollisuusministeriöstä.
Valtio omistaa edelleen 40,1 prosenttia Rautaruukin osakkeista ja äänistä. Rautaruukissa säilyy edelleen hallintoneuvosto, sillä ensi torstaina kokoontuvan yhtiökokouksen esityslistalla ei ole ehdotusta hallintoneuvoston lakkauttamisesta.