Norjan Nobel-komitea on päättänyt tämänvuotisen Nobelin rauhanpalkinnon saajan mutta tieto julkistetaan vasta ensi viikon perjantaina. Asiasta kertoi tänään komitean sihteeri Geir Lundestad Oslossa.
Lundestad ei halunnut kertoa, myönnetäänkö palkinto yksityiselle henkilölle vai jollekin järjestölle, eikä sitä, onko palkinnon saajia useampia.
Palkinnon saajaehdokkaita oli tänä vuonna 156, joista järjestöjä on 39. Julkisuudessa on palkinnon mahdollisina saajina mainittu muun muassa Afganistanin pääministeri Hamid Karzai, Yhdysvaltain entinen presidentti Jimmy Carter sekä entisen Jugoslavian alueen sotarikoksia tutkiva tuomioistuin ICTY ja tuomioistuimen syyttäjä Carla Del Ponte.
Viime vuonna Nobelin rauhanpalkinto myönnettiin Yhdistyneille Kansakunnille ja sen pääsihteerille Kofi Annanille.
Tänä vuonna palkintosumma on reilu miljoona euroa.