Rat­sas­tus­hal­li sortui maahan Lie­dos­sa

Yli tuhannen neliömetrin ratsastushalli romahti maahan torstain vastaisena yönä Liedossa Varsinais-Suomessa. Turma sattui yöaikaan, joten kukaan ei loukkaantunut.

Yli tuhannen neliömetrin ratsastushalli romahti maahan torstain vastaisena yönä Liedossa Varsinais-Suomessa. Turma sattui yöaikaan, joten kukaan ei loukkaantunut.

--?Syy tapahtuneelle on vielä täysin auki, kertoo hallin omistavan Kotimäen ratsastusseuran puheenjohtaja Mika Nurmi.

Tuhoutunut ratsastushalli eli maneesi sijaitsee Liedon Littoisissa. Hänen mukaansa sortumisen syynä ei välttämättä ollut lumikuorma, sillä lunta oli ajettu pois pahimmilta paikoilta. Katon lumikerros oli vain 35 senttiä.

Hallin vanhempi puoli oli rakennettu 1990-luvun alkupuolella ja uudempi laajennusosa muutama vuosi sitten. Molemmat sortuivat maahan.

Seura jatkaa toimintaansa ulkokentillä. Tapahtumasta kertoi ensin Turun Sanomat.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä