Rask: Lää­kä­ri­liit­to osa­syyl­li­nen lää­kä­ri­pu­laan

Opetusministeri Maija Rask (sd.) sanoo sanomalehti Lallin haastattelussa, että myös Lääkäriliitto on vastuussa lääkäripulasta.

Opetusministeri Maija Rask (sd.) sanoo sanomalehti Lallin haastattelussa, että myös Lääkäriliitto on vastuussa lääkäripulasta.

- Lääkäriliittoa kuultiin 1990-luvulla, kun meiltä vähennettiin vuonna 1993 lääkäriksi opiskelevien aloituspaikkoja sadallaviidelläkymmenellä, Rask toteaa.

Rask ei ole ollenkaan yllättynyt siitä, että hänen ehdotustaan hoitajien muuntokoulutuksesta lääkäreiksi vastustetaan. Rask on ehdottanut, että lähivuosina 200 sairaanhoitajaa saisi nopean koulutuksen lääkäriksi.

Rask arvioi lääkärien vastustuksen pohjautuvan vanhaan perinteeseen, jonka mukaan lääkärikoulutuksen aloituspaikat on pidettävä mahdollisimman vähäisinä.

Opetusministeriä ihmetyttää erityisesti väite, että muuntokoulutus tulisi kalliiksi.

Ilmoita asiavirheestä