Kouluruoka: Oulun kou­luis­sa ja päi­vä­ko­deis­sa tar­joil­lun oudon ha­jui­sen jau­he­li­ha­kei­ton syy selvisi

Oulu: Val­tuus­ton uusi pu­heen­joh­ta­ja Jarmo J. Husso pitää po­li­tiik­kaa lasten leik­ki­nä 70-lu­kuun ver­rat­tu­na

Kolumni: Tapasin Teuvo Hak­ka­rai­sen Brys­se­lis­sä ja kysyin, ha­luaa­ko hän yhä maa- ja met­sä­ta­lous­mi­nis­te­rik­si

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Räppäri Ailu Valle mietti, onko mitään enää teh­tä­vis­sä – maail­man­tus­kas­ta syntyi levy, jolla luonto mätkii yli­ku­lut­ta­van ihmisen ta­kai­sin ruotuun

Guovža lea lihkkan. Karhu on herännyt ja nostanut maapallolle maailmanlopun meiningin. Ailu Valle räppää kuulijaltaan luulot pois heti Viidon Sieiddit -levyn alkajaisiksi.

Guovža lea lihkkan. Karhu on herännyt ja nostanut maapallolle maailmanlopun meiningin.

Ailu Valle räppää kuulijaltaan luulot pois heti Viidon Sieiddit -levyn alkajaisiksi. Saarnamiehen taustalla basso mörisee kuin vihainen kontio ja joiku kaikuu sotahuudon lailla.

Tulivuoret purkautuvat. Katastrofi ottaa vallan. Peto läpsii ihmisiä, jotka ovat horjuttaneet luonnon tasapainoa. Turpiin tulee – ja lujaa.

Kappale luo apokalyptisen tunnelman, jossa vietetään seuraavat 70 minuuttia.

Inarin Kettujoella puhelimeen vastaa kaikkensa antanut artisti.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.