Brittiläiset tiedustelutoimistot varoittivat terroristi-iskusta Lontoon metroon jo kahta vuotta ennen viime heinäkuussa tapahtuneita iskuja, kertoo Sunday Times -lehti.
Lehden käsiinsä saama tiedusteluraportti on huhtikuun alusta 2003. Raportin mukaan Britannia on korkealla al-Qaidan kohdelistalla, ja mahdollisia iskun kohteita ovat Heathrow''n lentokenttä ja Lontoon metro. Lehden mukaan raportti on ensimmäinen varma todiste siitä, että iskusta metroon oli vihjeitä. Lontoon iskujen jälkeen poliisi kertoi, ettei iskusta ollut annettu etukäteisvaroitusta.
Raportin tiedot perustuvat muun muassa Khalid Sheikh Mohammedin kuulusteluun. Hänet on yhdistetty muun muassa WTC:n iskuihin New Yorkissa vuonna 2001.
Lehden mukaan raportti saattaa olla syy siihen, miksi pääministeri Tony Blair luopui täydellisen tutkimuksen tekemisestä Lontoon iskuista. Lehden mukaan selvitys voisi tuoda esiin puutteita tiedustelussa ja paljastaa hallituksen toimettomuuden.