Rapala uskoo laa­je­ne­mi­sen voimaan

Rapala on esittellyt uuden valikoiman Rapala- ja Storm vaappu-uistimia Yhdysvalloissa.

Rapala on esittellyt uuden valikoiman Rapala- ja Storm vaappu-uistimia Yhdysvalloissa. Lisäksi yhtiö esitteli uusia siimoja ja tarvikkeita sekä valikoiman kalastusvapoja. Rapalan johto uskoo, että näiden uusien tuotteiden myynti kasvattaa konsernin liikevaihtoa ja tulosta voimakkaasti.

Kuluvan tilikauden liikevaihto tullee olemaan noin 150 milj EUR (edellisenä tilikautena 116,9 milj EUR). Johto uskoo, että seuraavalla tilikaudella liikevaihdon ja liikevoiton vahva, yli 10 % kasvu jatkuu.

Tuotevalikoiman laajentamista on valmisteltu 18 kuukautta. Laajentamiseen kuuluvat osana tuotekehitysyksikön perustaminen USA:han, sekä yritysostot Ranskasta ja Hong Kongista.

Kalastusvapojen kokonaismarkkinat ovat Yhdysvalloissa yli 150 miljoonaa dollaria vähittäishinnoin laskettuna. Markkinat ovat erittäin sirpaloituneet eri valmistajien ja maahantuojien kesken.

Ilmoita asiavirheestä