Rans­kaan, Saksaan ja Bri­tan­niaan muu­te­taan EU-mais­ta eniten

"Euroopan unionin jäsenmaihin suuntautuva muutto keskittyy yhä enemmän suuriin maihin eli Ranskaan, Saksaan ja Britanniaan", arvioi belgialainen professori M

"Euroopan unionin jäsenmaihin suuntautuva muutto keskittyy yhä enemmän suuriin maihin eli Ranskaan, Saksaan ja Britanniaan", arvioi belgialainen professori Michel Poulain.

Helsingissä järjestettiin perjantaina siirtolaisuutta pohtinut seminaari.

EU:n laajetessa idästä muuttavat ihmiset asettuvat yhä useammin Saksaan ja Itävaltaan. Jo nyt Saksa ottaa EU:n ulkopuolelta tulevista muuttajista 35 prosenttia, vaikka sen väestö muodostaa vain 22 prosenttia EU:n väestöstä.

EU-maiden väestöstä oli vuonna 1990 ulkomaalaisia 4,1 prosenttia. Kymmenen vuotta myöhemmin heitä oli 5 prosenttia. Sinä aikana EU:hun tuli 3,7 miljoonaa siirtolaista lisää.

Noin neljännes EU-maiden ulkomaalaisväestöstä on toisista EU-maista. Seminaarin järjesti Euroopan kansallisten väestöntutkimuslaitosten verkosto.

Ilmoita asiavirheestä