Kärpät kuritti Jokereita jääkiekon Liiga-ottelussa Raksilassa lauantaina. Kärpät voitti ottelun 8-4. Kärppä-kapteeni Lasse Kukkonen ja Jokereiden Nichlas Hardt juhlivat illan päätteeksi hattutemppua.
Sairauslomalta palanneet Juhamatti Aaltonen ja Ben Maxwell muodostivat Ivan Humlin kanssa tehokolmikon, joka johdatti Kärpät 8–4-voittoon. Joku kolmikon jäsenistä oli mukana yhtä vaille kaikissa Kärppien maalissa.
"Kolmikko on harjoitellut kerran yhdessä. Maxwell tasapainottaa hyvin laitahyökkääjiään. Uskokaa tai älkää, mutta nuo olivat tärkeitä maaleja Humlille ja Aaltoselle", Kärppien valmentaja Lauri Marjamäki sanoi.
Huml ja Aaltonen viettivät Jokereita vastaan viiden tehopisteen iltaa.
Aaltosen sopimuksessa on optio, jonka perusteella hän voi siirtyä ulkomaille marraskuun maaottelutauolla.
"Ei mitään hajua jatkosta. Huomenna on sunnuntai ja lepopäivä, siitä on varma tieto", vapaallakin viihtyvä Aaltonen murjaisi.
Tunteikas ottelu
Ensimmäisessä erässä vaihtoaitiossa ollut Jokerien Antti Tyrväinen tarttui Kukkosen päähän. Jokerien vaihtopenkin eteen syntyi väkivaltaa tihkunut kaukalokokous, jonka jälkeen Kukkonen ja Jokerien Matti Lamberg lähtivät jäähylle väkivaltaisuudesta.
"Joukkueella oli kova tunnetila. Kapteeni Kukkonen paini kaikkien kanssa ja heitti sitten kolme häkkiä", Lauri Marjamäki ihasteli.
Ottelun aluksi Jokerit meni Steve Mosesin maalilla johtoon, mutta erätaukoon mennessä Kärpät oli jo siirtynyt 2-1 johtoon. Toinen erä meni oululaisille 3–1 ja erän lopulla Jarkko Ruutu kuittasi kymmenen minuutin käytösrangaistuksen.
Kolmannessa erässä Kukkonen ja Joonas Kemppainen lisäsivät Jokerien tuskaa enne kuin Hardt kavensi loppulukuihin 47 sekuntia ennen päätössummeria.
Kärpistä maalinteossa onnistuivat myös Ville Pokka ja Ivan Huml.
Illan muissa Liiga-otteluissa SaiPa voitti KalPa 3–2, Lukko HIFK:n 5–2, TPS Bluesin 3–2 ja Ässät JYP:in 3–2. Sarjakärjessä jatkaa Pelicans.
Katso videolta Kärppä-hyökkääjä Juhamatti Aaltosen ja valmentaja Lauri Marjamäen kommentit lauantain pelistä.
Lue ottelutunnelmia Kalevan live-seurannasta.