Rajakylän hyvinvointipisteen avajaisia vietetään torstaina 19. syyskuuta kello 12–17.
Hyvinvointipisteeseen tulee sairaanhoitajan, psykiatrisen sairaanhoitajan, sosiaaliohjaajan, muistihoitajan ja digitalkkarin vastaanotto ajanvarauksella. Lisäksi palveluita tarjoavat Kela, avopäihdepalvelut, Muistiyhdistys, Mielenvireys ry, järjestöneuvojat ja Oulun seudun omaishoitajat.
Hyvinvointipisteen eri toimijat ovat mukana avajaisissa esittelemässä toimintaansa. Palautetta ja toiveita hyvinvointipisteen toiminnasta otetaan vastaan. Avajaisissa on kahvitarjoilu.
Tuiran hyvinvointikeskukseen kuuluva Rajakylän hyvinvointipiste sijaitsee Rajakylä hoivan ensimmäisessä kerroksessa osoitteessa Ruiskukkatie 2.
Tarjolla on myös erilaisia kursseja ja ryhmiä, kuten 9. lokakuuta aloittava Vireyttä mielelle -ryhmä.