Voimakkaat räjähdykset vavisuttivat israelilaisten Hebronissa piirittämää palestiinalaishallinnon päämajaa myöhään eilen. Uutistoimisto Reutersin kuvaajan mukaan räjähdys tuhosi suurimman osan päämajasta ja vaurioitti ympärillä olevia rakennuksia. Silminnäkijät kertoivat uutistoimisto AFP:n mukaan, että rakennus oli syttynyt tuleen räjähdysten voimasta. Samalla alueelta kuului laukauksia ja Israelin helikopterit lentelivät rakennuksen yläpuolella.
Israelin armeija on vahvistanut vastanneensa räjähdyksestä. Silminnäkijöiden mukaan Israelin armeijan joukot tunkeutuivat päämajaan.
Armeija aloitti muqataaksi nimitetyn rakennuskompleksin piirityksen tiistaina ja valtausyritykset eilen. Armeijan mukaan päämajassa on yhä linnoittautuneena ainakin 15 etsintäkuulutettua palestiinalaisia.