Rai­sio­lais­las­ten surman oi­keus­kä­sit­te­ly jatkuu

Kahden raisiolaisen lapsen surman käsittely jatkuu Turunseudun käräjäoikeudessa maanantaina. Kolmivuotias tyttö ja kaksivuotias poika löydettiin kuolleina kotoaan viime helmikuussa.

Turku

Kahden raisiolaisen lapsen surman käsittely jatkuu Turunseudun käräjäoikeudessa maanantaina. Kolmivuotias tyttö ja kaksivuotias poika löydettiin kuolleina kotoaan viime helmikuussa. Syyttäjä vaatii lasten äidille rangaistusta murhasta ja taposta. Vuonna 1971 syntynyt nainen kiistää syytteet.

Jutun oikeuskäsittely alkoi huhtikuussa. Syyttäjän mukaan nainen on ensin hukuttanut lapset talon kylpyhuoneessa ja sen jälkeen kätkenyt heidät puiseen arkkuun salatakseen teon. Äidin mukaan lapset ovat illalla menneet arkkuun leikkimään ja tukehtuneet sinne kannen salpauduttua itsestään.

Oikeus passitti naisen mielentilatutkimukseen.

Oikeuden välipäätöksen mukaan lapset ovat todennäköisesti kuolleet rikoksen seurauksena. Ruumiinavauksessa kummankin keuhkoista löytyi runsaasti samoja piileviä kuin talon vesijohtovedessä. Lisäksi lapsissa havaittiin jälkiä ruumiillisesta väkivallasta.

Käsittelyssä esitetty näyttö ei oikeuden mukaan varsinaisesti osoita äitiä tekijäksi, mutta ei myöskään sulje pois mahdollisuutta, että hän olisi syyllinen.

Ilmoita asiavirheestä