Israelin hallitus harkitsee sunnuntaina palestiinalaisten johtajan Jasser Arafatin saarron purkua, Israelin radio kertoi lauantaina.
Hallitus on myös kehottanut armeijaa toimimaan maltillisesti palestiinalaisalueilla, jotta palestiinalaisviranomaiset voisivat jatkaa terroristiepäiltyjen pidätyksiä. Israelin armeija teki kuluneella viikolla useita kostoiskuja palestiinalaisalueille sen jälkeen kun palestiinalaiset surmasivat kuusi sotilasta.
Arafat on ollut saarrettuna Ramallahiin joulukuusta lähtien. Israel on vaatinut hänen liikkumisvapautensa palauttamisen ehtona Israelin matkailuministerin murhasta ja aseiden salakuljetusyrityksestä epäiltyjen palestiinalaisten pidättämistä.
Radion mukaan myös ulkoministeri Shimon Peres ja puolustusministeri Binyamin Ben-Eliezer kannattavat Arafatin vapauttamista arestista.