Raahen poliisi on pidättänyt lauantai-iltana tekemässään ratsiassa kaksi opiskelijanuorta keskustassa sijaitsevasta kiinteistöstä.
Poliisi teki kotietsinnän oman tutkintansa perusteella ja löysi asunnosta puolenkymmenen kannabiskasvin viljelmän sekä jonkin verran hashista.
Toinen nuorista miehistä on edelleen pidätettynä ja häntä tutkitaan hallussapidon lisäksi myös huumausaineen myynnistä ja levittämisestä.
Poliisi arvioi rinkiin kuuluvan kaikkiaan 5-10 henkilöä. Vangittuna olevalla miehellä on entuudestaan huumetaustaa.
Poliisi epäilee huumekasvien viljelyn levinneen Raahessa laajemmalle, sillä tämän kevään aikana on tehty useampia kotietsintöjä ja takavarikkoja. Huumekasvien siemenien uskotaan leviävän internetin kautta.
Raahen poliisi on alkuvuodesta lähtien tuloksekkaasti tehostanut huumeiden vastaista työtä muutaman miehen yksiköllä.