Pys­ty­har­ja ei enää sho­kee­raa

Punk ei ole kuollut, sanotaan, mutta varsinkaan nykyaikana aatteesta ei kannata tehdä johtopäätöksiä sen perusteella, millainen harjas pään päällä keikkuu.

Päivitetty versio. Jani Lehtolan irokeesi ei ole ihan sellainen kuin 1980- ja 1990-luvun lajitoverit,mutta lähempänä niitä kuin beckhamilaisia muotiharjoja. Punk-ideologiaa siihen ei liity.
Päivitetty versio. Jani Lehtolan irokeesi ei ole ihan sellainen kuin 1980- ja 1990-luvun lajitoverit,mutta lähempänä niitä kuin beckhamilaisia muotiharjoja. Punk-ideologiaa siihen ei liity.
Kuva: Pekka Ala-aho

Punk ei ole kuollut, sanotaan, mutta varsinkaan nykyaikana aatteesta ei kannata tehdä johtopäätöksiä sen perusteella, millainen harjas pään päällä keikkuu.

Kun jalkapalloilija David Beckham hölkkäsi pelikentille irokeesia muistuttavassa kampauksessa, yläilmoja tavoittelevasta kuontalosta tuli hetkessä halutumpi kuin koskaan - ja ihan vain ulkoisista syistä.

"Suomessa nähtävät keesi-, mohawk- ja fauxhawk-tyylit, jossa viidestä kymmeneen senttiä pitkät hiukset on kammattu keskelle pystyyn, ovat enemmänkin kaupallinen versio perinteisestä punk-tyylistä", sanoo hiusalan ammattilainen, Goldwell Avantgarde -pääkouluttaja Tommi Ruskomäki.



Kaljut kuviot
rajuimpia


Jonkin tyyppiseen "citypunkkiin", jossa revitellään ja nostetaan tukkaa pystyyn, Ruskomäki on törmännyt ainakin pääkaupunkiseudulla, mutta mistään punk-aikakaudesta ei voida puhua.

Jos tällä hetkellä rajuimmalta näyttävää kampausta haluaisi lähteä hakemaan, sellainen voisi kouluttajan mukaan olla leikkaus, jossa sivut ja takaosa on leikattu lyhyiksi ja niihin on koneella ajeltu kuvioita eli kaljuja kohtia, jotka muodostavat esimerkiksi siksak-raidan.

Kun punk rantautui Suomeen 1970-luvun lopussa, kaduilla vastaan purjehtivat värikkäät irokeesit olivat shokki varsinkin vanhemmalle polvelle.

Nykyisin irokeesi ei enää järkytä. Tätä mieltä on niin Ruskomäki kuin punk-kulttuurista Joensuun yliopistossa väitellyt Ritva Raippakin.

"80-luvulla kyse oli selkeästi erottumisesta. Nykyisin melkein kaikki muut ovat värikkäämpiä kuin punkkarit", Raippa toteaa.

Pieni pulahdus aatteen puolelle: irokeesin ja koko punk-lookin tarkoitus on shokeerata ja herättää huomiota. "Näyttämällä niin kamalalta kuin näyttää punkkari kertoo, että yhteiskunnassa on jotain pielessä", Raippa sanoo.



Irokeesista tuli kaupallinen


Ennen irokeesin tuloa pahennusta sai aikaan 60-luvulla beatlestukka ja 50-luvulla rasvistyyli. Nykyiseen muotiin niistä on Tommi Ruskomäen mukaan omaksuttu korkeintaan beatlestukan pituus.

Irokeesikin alkaa itse asiassa jo olla pois muodista. Sille kävi samalla tavalla kuin trendeille yleensä.

"Edelliset kaksi vuotta olivat Beckham-keesin aikaa, silloin irokeesista tehtiin kaupallinen. Nyt se on jo niin tusinatavaraa, ettei sitä enää oikein haluta", Ruskomäki kertoo.

Trendikkäin on tällä hetkellä rikottu surffitukka. Menneiden vuosikymmenten piirteitä hakemalla siitä voi löytää ripauksen jokaista: se vaatii tarkkaa laittamista niin kuin rasvatukka, sen pituus on samaa luokkaa kuin beatlestukan ja lisäksi se sojottaa kuten punkkarilettikin.

Mutta kokonaisuudessaan se on aivan uusi tyyli. Surffitukka kulkee myös nimillä robinhoodtukka ja brittipoptukka. Se on linjaltaan kevyt ja rikottu, huolellisella leikkauksella ja laittamisella huolettoman näköiseksi tehty.

"Ujon pojan polkka", Ruskomäen määritys kuuluu.

Jos uusi "irokeesi" eli shokkityyli tulee, se tuskin tapahtuu aivan lähiaikoina.

Saa nähdä, mitä syksy tuo tullessaan, mutta näillä näkymin linjat ovat aika pehmeitä", Ruskomäki valottaa.

Ilmoita asiavirheestä