Pyry ai­heut­ti pel­ti­ko­la­rei­ta

Lumipyry aiheutti puolenkymmentä peltikolaria Ylivieskassa perjantaipäivänä.

Lumipyry aiheutti puolenkymmentä peltikolaria Ylivieskassa perjantaipäivänä. Visalantiellä henkilöauto oli kääntymässä vasemmalle yksityistielle, kun toinen auto ohitti sen.

Takaa tullut kolmas auto ei havainnut kääntyvää autoa, vaan törmäsi sen kylkeen. Kolarissa loukkaantui yksi henkilö lievästi. Autot vaurioituivat pahoin.

Kolaripaikalta palaamassa ollut palokunta sai uuden hälytyksen Vähäkankaalle, jossa tapahtui kahden rekan peräänajo.

Toinen rekka oli risteyksessä kääntymässä vasemmalle. Perässä tuli täysperävaunurekka, joka ei lumen pöllyämisen takia havainnut kääntyvää autoa. Törmännyt rekka romuttui pahoin.

Autojen nosto ja siirtäminen vaikeutti liikennettä kolmen tunnin ajan. Samaan aikaan keskustassa sattui kahden henkilöauton peltikolari. Vastaavanlaisia onnettomuuksia tapahtui lisäksi Kalajoella ja Ruukissa.

Ilmoita asiavirheestä