Pyö­rä­tuo­li mahtuu len­to­ko­nee­seen eri­kois­jär­jes­te­lyil­lä

Sata Aivohalvaus- ja dysfasialiitto ry:n jäsentä omaisineen vietti viikon Turkin Marmariksella suurimmalla Suomessa järjestetyllä yhteismatkalla.

Ihana kokemus. Kiuruvedeltä matkaan lähtenyt Helena Pakkanen oli iloinen huomattuaan, että pyörätuolinkin kanssa voi matkustaa.
Ihana kokemus. Kiuruvedeltä matkaan lähtenyt Helena Pakkanen oli iloinen huomattuaan, että pyörätuolinkin kanssa voi matkustaa.
Kuva: Jukka Leinonen

Sata Aivohalvaus- ja dysfasialiitto ry:n jäsentä omaisineen vietti viikon Turkin Marmariksella suurimmalla Suomessa järjestetyllä yhteismatkalla. Liiton sosiaalinen luontokuntoutus -projektin projektipäällikkö Risto Lappalainen laittoi matkahankkeen alulle vuosi sitten päättäessään, ettei aivohalvaukseen sairastumisen tarvitse olla este matkaan pääsemiselle.

Lappalainen suunnitteli matkan ja lentokoneen varaamisen yhdessä paikallisten matkatoimistojen kanssa. Vuosi tuntui kuitenkin lyhyeltä ajalta.

"Ongelmia ilmeni lähinnä siinä, että informaatio kulki neljän eri maan ja eri henkilön kautta. Esimerkiksi invalidi-sanalla oli melkein jokaisessa maassa eri merkitys", Lappalainen toteaa.

Matkalle osallistui kuusitoista pyörätuolissa istuvaa ja yhteensä noin sata aivohalvaukseen sairastunutta yhdistyksen jäsentä. Pohjoisimmat lähtijät olivat Ivalosta, eteläisimmät Helsingistä.

Yhteistyössä kerätyllä rahalla seurue sai mukaansa 17 lähihoitajaopiskelijaa Kainuun ammatti-instituutista. Mukana oli myös kuntoutusylilääkäri Martti Solismaa Mikkelin keskussairaalasta, jonka läsnäolo katsottiin välttämättömäksi näin suuren riskiryhmän ollessa kyseessä.

"Työntekijöille kyseessä ei todellakaan ollut mikään lomamatka. Vastuu oli suuri ja heidän apuaan todella tarvittiin", Lappalainen kertoo.



Vanha into takaisin


Kiuruvetinen Helena Pakkanen tapasi käydä ulkomailla joka vuosi ennen halvaantumistaan. Turkin matka oli ensimmäinen vuosiin.

Pyörätuolilla liikkuvana hän myöntää, että matkan järjestäminen yksin vaatii paljon. Pelkkä matkavakuutuksista huolehtiminen ei riitä.

"Täytyy esimerkiksi selvittää, että mahtuuko pyörätuolilla edes oman hotellihuoneen vessaan. Tämä matka oli ihana siinä mielessä, että kaikesta oli huolehdittu. Matka oli myös mahtava vertaiskokemus, samassa tilanteessa olevien seurassa ei tunne itseään erilaiseksi", Pakkanen kiittelee.

Kun huomasi, että pyörätuolinkin kanssa voi matkustaa ja vieläpä pärjätä, hän innostui matkustamisesta jälleen jopa niin, että seuraava matka on jo varattu. Pakkanen epäilee, ettei kotona tule enää oltua samaan tapaan kuin aiemmin.

Toinen Kiuruvedeltä matkaan lähtenyt rouva joutui jäämään Marmarikseen matkalla ilmenneiden rytmihäiriöiden vuoksi. Hän tulee myöhemmällä lennolla, koska koneessa jolla muut matkalaiset tulivat, ei katsottu olevan tarpeeksi ensiapuvalmiuksia.

Ilmoita asiavirheestä