Pyöräilijä joutui keskiviikkoiltana ikävän yllätyksen kohteeksi Kastellissa, kun yläasteikäiset pojat heittivät lumipalloilla alikulkutunneliin pyörällä ajanutta miestä. 28-vuotias mies joutui lumipallokeskityksen kohteeksi ja sai lumipallosta osuman silmäänsä.
Miehen isän kertoman mukaan pojat olivat tehneet laatikkoon valmiiksi lumipalloja, joilla he heittelivät alikulkutunnelia käyttäviä pyöräilijöitä sillalta.
Mies kävi terveyskeskuksessa osuman vuoksi. Polkupyöräilijän isän mukaan mies sai poikajoukosta 13-vuotiaan pojan kiinni ja otti yhteyttä poliisiin. Mies kertoi Kalevalle itse aikovansa tehdä asiasta rikosilmoituksen.
Myöhemmin pojan äiti väitti Kalevalle, että pyöräilijä oli raivostunut ja lyönyt poikaa muutaman kerran. Pojan äiti väittää, että mies pakotti pojan soittamaan lumipalloja heitelleille kavereilleen, minkä jälkeen hän vei pojan kännykän. Myös pojan äiti aikoo tehdä asiasta rikosilmoituksen.
Poliisin mukaan asiasta ei ole vielä tehty rikosilmoituksia, eikä poliisi pystynyt siten ottamaan kantaa tapahtumien kulkuun.