Puu­va­ras­tot liian pitkään met­sis­sä

Kuorimattomia mäntyjä ja kuusia säilytetään edelleen liian pitkään kasoissa metsissä ja teiden varsissa.

Kuorimattomia mäntyjä ja kuusia säilytetään edelleen liian pitkään kasoissa metsissä ja teiden varsissa. Hämeen-Uudenmaan metsäkeskuksen tuore kartoitus viittaa siihen, että metsätuholakia noudatetaan kuitenkin entistä paremmin.

Viranomaispäällikkö Ilkka Koiviston mukaan metsätuholain noudattamista seurataan nyt tarkoin, koska siihen on sitouduttu metsäsertifioinnin yhteydessä.

Lain mukaan talvella ja keväällä kaadettu kuorellinen mäntypuutavara pitää kuljettaa pois viimeistään 1. heinäkuuta. Kuusia saa säilyttää hakkuupaikalla tai tienvarsivarastossa elokuun alkuun.

Määräyksillä pyritään siihen, etteivät ytimennävertäjät ja kaarnakuoriaiset leviäisi kasoista ympäröivään havumetsään.

Maanomistajien puuta enemmän kuin yhtiöiden

Uudenmaan ja Hämeen alueella löytyi metsäyhtiöiden ”laitonta” puutavaraa alle 20 000 kuutiota. Aiemmissa katselmuksissa määrä on ollut jopa kolminkertainen.

"Sahat ja sellutehtaat pyrkivät nykyisin nopeisiin kuljetusketjuihin, koska varastointi heikentää raaka-ainetta," selittää lkka Koivisto.

Metsäkeskuksen tarkastajat tapasivat metsäteiden varsilta enemmän metsänomistajien omia puita kuin yhtöiden.

Ilkka Koivisto arvelee, etteivät metsänomistajat välttämättä tunne metsätuholain määräyksiä: "Ajatuksia hämärtää se, että metsälain mukaisesti suosittelemme nykyisin lahopuiden jättämistä pystyyn."

Metsätuholain rikkomisesta ei joudu oikeuteen, mutta viranomaiset voivat määrätä siirtämään ja peittämään puut. Koiviston mukaan kehotuksia noudatetaan niin hyvin, ettei Hämeen-Uudenmaan alueella ole vielä kertaakaan turvauduttu uhkasakkoon.

Ilmoita asiavirheestä