Puu­liit­to va­roit­taa met­su­rei­ta hy­väk­sy­mäs­tä Met­sä­hal­li­tuk­sen tar­joa­maa ero­pa­ket­tia

Metsähallituksen Metsätalous tarjoaa metsureille kehnoa eropakettia, jonka yhteydessä se säästää sievoisen summan työnantajavelvoitteissaan, suomii Puuliitto.

Metsähallituksen Metsätalous tarjoaa metsureille kehnoa eropakettia, jonka yhteydessä se säästää sievoisen summan työnantajavelvoitteissaan, suomii Puuliitto. Puuliitto suosittaa, että sopimuksia ei hyväksytä ennen kuin niiden todelliset vaikutukset on perusteellisesti selvitetty.

Puuliiton mukaan maksimissaan 12 kuukauden eropaketti voi tuntua suurelta, mutta korvauksen vastaanottajat menettävät irtisanomisajan palkan ja lomakertymät. Ne vastaavat useilla metsureilla seitsemän kuukauden palkkaa.

Puuliiton tietojen mukaan Metsätalous yrittää päästä metsureista eroon tehdäkseen tilaa alihankinnalle ennen muuta ulkomaisilta yrityksiltä.

Puuliitto vaatii valtio-omistajaa kääntämään Metsähallituksen suunnan takaisin yhteiskunnallista vastuuta kantavaksi toimijaksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä