Puu­kaup­pa on käynyt vilk­kaas­ti

Metsäteollisuus on ostanut tammi- ja helmikuun aikana puuta yksityismetsistä 6,3 miljoonaa kuutiometriä, mikä on yli neljänneksen enemmän kuin viime vuonna.

Metsäteollisuus on ostanut tammi- ja helmikuun aikana puuta yksityismetsistä 6,3 miljoonaa kuutiometriä, mikä on yli neljänneksen enemmän kuin viime vuonna.

Lyhyt pakkaskausi on kuitenkin rajoittanut talvileimikoiden korjuumahdollisuuksia ja lisännyt sulan maan aikana korjattavien kohteiden tarvetta.

Metsäteollisuuden mukaan puun kantohinnat ovat pysyneet keskimäärin vakaina, mutta hinnat saattavat vaihdella merkittävästi hakkuukohteiden erilaisten olosuhteiden vuoksi.

Esimerkiksi mänty- ja kuusitukeista maksettiin tammikuussa keskimäärin 55-56 euroa kuutiolta, mutta hinta vaihteli 35 ja 58 euron välillä.

Kuitupuiden keskihinta oli 16-17 euroa kuutiolta. Vaihteluväli oli 11-19 euroa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä