Putinin tie­dot­ta­ja vaatii tshe­tshee­ni­lau­sun­to­ja kuriin

Venäjän pitäisi rajoittaa lailla tshetsheenikapinallisten lausuntojen välittämistä maan viestimissä, presidentti Vladimir Putinin Venäjä-tiedottaja Sergei Jastr

Venäjän pitäisi rajoittaa lailla tshetsheenikapinallisten lausuntojen välittämistä maan viestimissä, presidentti Vladimir Putinin Venäjä-tiedottaja Sergei Jastrzhembski sanoi perjantaina.

- Kyse on toimittajan sisäisestä valinnasta, ja kaikki eivät osaa tehdä valintaa oikein. Siksi tästä olisi säädettävä lailla, hän sanoi uutistoimisto Interfaxin haastattelussa.

Hän toisti, että Venäjä ei aio neuvotella tshetsheenijohtaja Aslan Mashadovin kanssa Tshetshenian konfliktin ratkaisusta.

- Olisi järjetöntä neuvotella terroristien, separatistien tai heidän edustajiensa kanssa, Jastrzhembski sanoi.

Hän kutsui "petokseksi" Venäjän ja Tshetshenian viiden vuoden takaista rauhansopimusta, joka päätti Venäjän Tshetshenian kaksivuotisen 1996.

Ilmoita asiavirheestä