Puolustusvoimat uusii panssarikalustoaan käytetyillä saksalaisilla Leopard-vaunuilla. Kauppa on enää allekirjoitusta vailla ja Leopardit saataneen Suomeen muutaman vuoden kuluessa.
Torstaina pääesikunnassa julkistetun ostopäätöksen mukaan puolustusvoimat hankkii Saksan puolustusministeriöltä noin sata ”vähän käytettyä” Leopard 2 -vaunua. Kauppahinnaksi arvioidaan alle sata miljoonaa euroa.
"Tavoite on, että uudet Leopard-vaunut olisivat täydessä koulutuskäytössä vuonna 2005", arvioi apulaismaavoimapäällikkö prikaatikenraali Jaakko Koskela.
Leopardeilla armeija korvaa vähitellen ikääntyvät, venäläisvalmisteiset T-72-vaunut, jotka on valmistettu 1960- ja 70-luvuilla. Niiden tekniikkaa pidetään aikansa eläneenä ja Leopardit hankitaan nostamaan maavoimien puolustuskykyä.
Leopardeihin päädyttiin siksikin, että niitä löytyy kaikista pohjoismaista sekä useasta Euroopan maasta. Koskelan mukaan Leopardit katsottiin ostopäätöstä hiottaessa niin ikään nykykaluston modernisointia kannattavammaksi vaihtoehdoksi.
"Modernisointi olisi ollut kustannuksiltaan kalliimpaa. Nämä vaunut ovat Saksojen yhdistyttyä maanneet lähinnä varastossa ja niiden kunto on hyvä. Vaunut on valmistettu 1980-luvulla, joten niiden käyttöikä ulottuu aina 2020-luvun loppuun", prikaatikenraali toteaa.
Maavoimat suunnittelee parast’aikaa panssarikalustonsa radikaalia vähentämistä aina 2030-luvulle saakka.
Sadankuudenkymmenen kappaleen T-72-malleista on tarkoitus päästä eroon reilussa kymmenessä vuodessa, jolloin kalustoon jäisivät ainoastaan Leopardit. Kokonaan uuteen taistelupanssarivaunuun siirryttäisiin parinkymmenen vuoden kuluttua.
"Vuoteen 2015 mennessä puolustusvoimille jäänee pelkästään nämä Leopard 2 -vaunut. Noin sadan hankittavan vaunun määrää voidaan pitää Suomelle riittävänä nykytilaan verrattuna", Koskela sanoo.
Leopardien sijoituspaikaksi tulee Parola. Koskela uskoo, että uudenmallisiin vaunuihin siirtyminen onnistuu nykyhenkilöstön koulutuksella Saksassa. Ennen vaunujen käyttöönottoa oma tekemisensä on kuitenkin T-72 -ja Leopard 2 -vaunujen teknisessä yhteensovittamisessa.
"Muun muassa niiden väliset viestijärjestelmät on rinnakkaistettava. Leopardeissa on kuitenkin useita etuja vanhaan kalustoon verrattuna. Niiden yötaistelukyky on esimerkiksi entisiä parempi", Koskela sanoo.
Saksalaispanssareiden hankinta ei Koskelan mukaan nosta maavoimille varattua puolustusbudjettia, sillä ostos sopii jo sovittuihin menokehyksiin. Prikaatikenraali ei sen sijaan ota kantaa mahdollisiin Bundeswehrin kanssa tehtäviin vastakauppoihin, sillä se ei hänen mukaansa ole puolustusvoimien asia.
"En myöskään kykene sanomaan, mitä poistettavalle T-72-kalustolle tapahtuu. Valtio päättää, lähdetäänkö niitä myymään vielä eteenpäin", Koskela huomauttaa.
Koskelan mukaan kauppa etenee sitä mukaa, kun tilausvaltuuksia käsitellään. "Heti, kun lopullinen päätös saadaan tehtyä, mennään viivyttelemättä eteenpäin", hän sanoo.