Puolueiden organisaatioissa kärkikaartiin lukeutuvat puoluesihteerit pysyvät sitkeästi tuntemattomina suurelle yleisölle.
Noin 40 prosentilla suomalaisista ei ole mielikuvaa tai hataraakaan käsitystä yhdenkään puolueen puolusihteeristä.
Tilanne on täsmälleen sama kuin viime vuonna. Ainoa poikkeus on keskustan puoluesihteeri ja kansanedustaja Eero Lankia, jonka tunnistaa hieman yli puolet kansalaisista.
Toisaalta puoluesihteerien yleinen tunnettuus on kohentunut sitten vuoden 2002, jolloin 70 prosentille kansasta yksikään puoluesihteeri ei ollut tuttu.
Kalevan selvitytti puoluesihteerien tunnettuutta elokuun lopulla tehdyllä tutkimuksella. Suomen Gallupin tekemään tutkimukseen haastateltiin 1 212 iältään 15-70-vuotiasta suomalaista.
Yksityiselämä teki tunnetuksi
Lankia on osoittautunut selvästi tunnetuimmaksi puoluesihteeriksi myös aiemmissa Kalevan teettämissä kyselyissä.
Vuosi sitten keskustan järjestöjyrän tunnettuus oli samalla tasolla kuin nyt, mutta tuolloin hänet haastoi SDP:n puoluesihteerinä toiminut Eero Heinäluoma, joka oli kansalle yhtä tuttu kuin Lankia.
Lankian ja Heinäluoman tunnettuus ei sinänsä ole yllätys, sillä miehet ovat olleet viime vuosina ahkerasti esillä julkisuudessa etenkin viime eduskuntavaalien jälkikuvioissa ja Anneli Jäätteenmäen (kesk.) Irak-kohun selvittelyssä.
Myös Lankian yksityiselämä on toisinaan ollut tapetilla.
Keskustan puoluesihteerin ylivoimaisesta tunnettuudesta kertoo, että hän on hyvin tuttu paitsi keskustalaisille, myös suurelle osalle kaikkien muidenkin puolueiden kannattajista - usein tutumpi kuin oman puolueen puoluesihteeri.
Kuluvan vuoden kesäkuussa SDP:n puheenjohtajaksi valitun Heinäluoman puoluesihteerin paikan perineestä Maarit Feldt-Rannasta oli mielikuva vain 7 prosentilla suomalaisista, ja demareiden kannattajistakin vain 15 prosentilla.
Jaskarin edeltäjä
oli tutumpi
Reilun vuoden kokoomuksen puoluesihteerinä toimineen Harri Jaskarin tietää 6 prosenttia kansasta ja kokoomusta kannattavista noin yksi viidestä. Jaskarin edeltäjä Heikki A. Ollila oli suomalaisille selvästi tutumpi.
Jo vuosia vasemmistoliiton puoluesihteerin tehtäviä hoitanut Aulis Ruuth on niin ikään tuntematon suurelle yleisölle, ja melko heikosti hänet tuntevat myös vasemmiston kannattajat.
Myös vihreiden Ari Heikkisen toiminta näyttää jääneen pimentoon puoluetta kannattavien keskuudessa, sillä vain kuutisen prosenttia vihreiden äänestäjiksi ilmoittautuvista tiesi hänet.
Pienemmissä puolueissa tilanne on vielä kehnompi: kristillisdemokraattien Annika Kokon, perussuomalaisten Hannu Purhon ja RKP:n Berth Sundströmin tunnistaa vain ani harva suomalainen.
Tutkimuksen mukaan iäkkäämpi väki tunnistaa puoluesihteereitä paremmin kuin nuoret. Esimerkiksi Lankia on tuttu reilulle 70 prosentille yli 60-vuotiaista. Myös työelämässä johtavissa asemissa olevat tuntevat puoluesihteereitä muita paremmin.
Tutkimus kertoo myös, että puoluesihteerit ovat miehille jonkin verran tutumpia kuin naisille.