Vatikaanissa paavi Franciscus on julistanut kaksi edesmennyttä paavia katolisen kirkon pyhimyksiksi. Kyseiset paavit ovat vuonna 1963 kuollut Johannes XXIII ja vuonna 2005 kuollut Johannes Paavali II.
Pietarinkirkon aukiolle Vatikaaniin kokoontui jopa puoli miljoonaa ihmistä todistamaan paavien pyhimyksiksi tuloa. Jotkut odottivat yli 12 tuntia Vatikaaniin johtavan pääväylän varrella, että poliisi avasi reitin aukiolle.
Paikalla oli runsaasti puolalaisia, koska paavi Johannes Paavali II oli puolalaissyntyinen. Paavi Johannes XXIII taas oli syntynyt Italiassa.
Paavi Franciscus luonnehti saarnassa edeltäjiään rohkeiksi miehiksi, 1900-luvun papeiksi.
Kirkkoa 27 vuotta johtanut Johannes Paavali II herättää yhä ristiriitoja. Hänen katsotaan vaikuttaneen merkittävästi kommunismin romahtamiseen, mutta toisaalta häntä on kuvailtu äärivanhoilliseksi. Hän kuoli vuonna 2005.
Paavi Johannes XXIII oli sitä vastoin uudistaja, joka edisti yhteydenpitoa toisiin kristillisiin kirkkoihin. Hän kuoli vuonna 1963.