Ruotsin EU-puheenjohtajuus on nostanut unionin kannatusta maan kansalaisten keskuudessa. Yli puolet ruotsalaisista, 51 prosenttia, on nyt sitä mieltä, että EU-jäsenyys on hyvä asia Ruotsille. Lisäystä helmikuuhun on kuusi prosenttiyksikköä.
Sen sijaan talous- ja rahaliitto Emuun suhtaudutaan edelleen kielteisesti. 48 prosenttia ruotsalaisista äänestäisi ei, mikäli Emuun liittymisestä järjestettäisiin nyt kansanäänestys. Liittymistä puoltaa 36 prosenttia kansalaisista. Helmikuussa luvut olivat 50 ja 34 prosenttia.
EU:n suunnitelmat yhteisistä kriisinhallintajoukoista sekä itälaajenemisesta saavat molemmat tukea ruotsalaisilta. Kriisinhallintajoukkoja kannattaa 67 prosenttia ja laajenemista 59 prosenttia kansalaisista.
Mielipidemittaukset on suorittanut Temo-tutkimuslaitos ja niiden tuloksista kerrottiin perjantaina Dagens Nyheterissä ja Sydsvenska Dagbladetissa.