Pu­das­jär­ven am­mus­ke­lun vaiheet sel­vi­tet­ty

Pudasjärven sunnuntaisen ammuskelutilanteen tutkimuksissa on pääpiirteittäin selvitetty tapahtumat.18- ja 19-vuotiaat miehet ovat edelleen pidätettyinä.

Pudasjärven sunnuntaisen ammuskelutilanteen tutkimuksissa on pääpiirteittäin selvitetty tapahtumat. 18- ja 19-vuotiaat miehet ovat edelleen pidätettyinä. Tutkintaa jatketaan vielä kuulusteluilla.

Nuoret miehet olivat palanneet juovuksissa toisen kotiin aamuyöstä ja jatkaneet siellä juomista. Talosta poistuessaan he olivat ottaneet mukaansa kaksi luvallista haulikkoa ja runsaasti patruunoita. Eri puolilla taajamaa miehet olivat ammuskelleet useaan kertaan lähinnä ilmaan.

Rimmintiellä nuorukaiset olivat soittaneet läheisille ihmisille ja kertoneet tekemisistään sekä itsetuhoaikeistaan. Poliisi sai useita yleisöilmoituksia asiasta kello 6.25 alkaen.

Toisen vanhemmat saavuttivat nuorukaiset Rimmintiellä ja onnistuivat saamaan toisen haulikoista haltuunsa. Tässä vaiheessa tilanne kiristyi ja toinen epäillyistä ampui kaksi laukausta paikalle tulleiden poliisien suuntaan 60-70 metrin etäisyydeltä.

Poliisien suostutteluista huolimatta kaksikko ei antautunut, vaan jatkoi matkaansa Rimminkankaan koululle murtaen asuntolan oven ja mennen sisään. Tällöin muodostui piiritystilanne ja poliisi vahvisti voimiaan lisäpartioilla.

Paikalle saapuneet toisen epäillyn vanhemmatkaan eivät onnistuneet tilannetta rauhoittamaan, vaan toinen nuorukaisista ampui kaksi laukausta noin 50 metrin päässä ollutta poliisia kohti. Hän suojautui roskasäiliön taakse.

Asuntolassa olleet kymmenkunta tyttöä pääsivät poistumaan. Pitkien neuvottelujen jälkeen molemmat epäillyt antautuivat kello 10.50 aikaan jätettyään aseen sisälle.

Ilmoita asiavirheestä