"Kenenkään pelkoa ei saa vähätellä, mutta turha lietsoa paniikkia", antaa psykoterapeutti Petteri Mankila yleisneuvoksi vanhemmille, jotka pohtivat, miten Norjan tapahtumia pitäisi selittää lapsille.
"Vanhemmat tuntevat lapsen tavan reagoida. Tärkeintä on luoda turvallisuuden tunnetta ja kuunnella herkällä korvalla lapsen mietteitä", Mankila neuvoo.
Sellainenkin tilanne voi sattua, että pelottavien tapahtumien sattuessa lapsi ja vanhemmat ovat erossa toisistaan.
"Tällöin lapsen seurassa olevien aikuisen on otettava yhteyttä vanhempiin ja tehtävä tiivistä yhteistyötä heidän kanssaan."
Nuoret löytävät helposti tietoa muun muassa verkon välityksellä. "Tämä voi joko helpottaa tai ahdistaa. Se on hyvä muistaa, että Norjan isku oli äärimmäisen laiton ja rikollinen teko, jota ei tarvitse ymmärtää. On ihan oikein olla hämmentynyt", Mankila muistuttaa.
Lue lisää tiistain Kalevasta!