Pro­fes­so­ri arvioi Auerin kor­vaus­ten nou­se­van sa­toi­hin tu­han­siin

Miehensä murhaan hovioikeudessa syyttömäksi todettu Anneli Auer aikoo hakea vahingonkorvauksia valtiolta.

Rikosoikeuden professori Jussi Tapani arvioi, että Anneli Auerin tapauksessa korvaussummaa nostaa laaja julkisuus.
Rikosoikeuden professori Jussi Tapani arvioi, että Anneli Auerin tapauksessa korvaussummaa nostaa laaja julkisuus.
Kuva: Roni Lehti

Miehensä murhaan hovioikeudessa syyttömäksi todettu Anneli Auer aikoo hakea vahingonkorvauksia valtiolta.

Turun yliopiston rikosoikeuden professori Jussi Tapani arvioi, että Auerin kahden vuoden perusteettoman vapaudenmenetyksen hinta voi olla satojatuhansia euroja.

- Se kuulostaa hurjalta, mutta eihän tuota ole millään tavalla korvattavissa enää rahalla, Tapani sanoo.

Hän laskee, että yleensä lyhyissä, muutaman päivän vapaudenmenetyksissä käytetyllä sadan euron päivittäisellä korvauksella Auerille maksettava summa olisi noin 60 000 euroa.

Tapanin mukaan korvausta kuitenkin nostanee tapauksen saama julkisuus.

Rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio Helsingin yliopistosta puolestaan arvioi, että Auerin seksuaalirikoksista saama vankeustuomio saattaa vaikuttaa korvaussummaan alentavasti.

- Tutkintavankeutensa aikana hän on suorittanut myös tätä tuomittua vankeutta. Mutta kaiken kaikkiaan tämä on hyvin poikkeuksellinen tapaus.

Auerin asianajaja Juha Manner kommentoi torstaina, ettei korvaushakemuksessa "varmaankaan tyydytä tavanomaiseen".

- Mutta katsotaan korvaussummia rauhassa, se ei liene ihan tämän päivän asia, Manner kommentoi torstaina vapauttavan tuomion jälkeen.

Bodominjärven murhasyytteistä aikanaan vapautetun Nils Gustafssonin kärsimyskorvaukset olivat noin 45 000 euroa. Tällöin päiväkorvaus nousi useisiin satoihin euroihin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä