Presidentti Tarja Halosen mukaan globalisaatio ei välttämättä johda huonoihin hallintokäytäntöihin vaan voi jopa edistää hyvää hallintoa.
Halonen antoi lausuntonsa Bangkokissa, jossa päättyi Kansainvälisen työjärjestön ILOn globalisaatiokomission kaksipäiväinen kokous. Halonen toimii globalisaation sosiaalisia ulottuvuuksia pohtivan komission toisena puheenjohtajana.
"Globalisaatio tuo selvemmin esiin yhteiskuntien heikot puolet. Se ei kuitenkaan sinänsä johda huonoon hallintoon, vaan voi jopa edesauttaa hyvää hallintoa", Halonen sanoi.
Halosen mukaan kokouksessa oli mielenkiintoista se, että esimerkiksi mukana olleet Intian ja Kiinan edustajat tapasivat toisiaan ja huomasivat painivansa samankaltaisten ongelmien kanssa.
Kiinaa on pidetty yhtenä globalisaatiosta eniten hyötyneenä Aasian maana ja Intiaa eräänä heikoimmin pärjänneenä.