Neuvotteluissa Israelin ja palestiinalaisten välillä on edistytty, sanoi Yhdysvaltain ulkoministeri Colin Powell tiistaina. Tuloksena ei kuitenkaan ole todennäköisesti tulitaukosopimus, vaan vaatimattomampi lausunto väkivaltaisuuksien lopettamisesta.
Yhdysvaltain viranomaiset ovat neuvotelleet Israelin ja palestiinalaisten kanssa erillisistä tulitaukojulistuksista. Palestiinalaisten ei kuitenkaan uskota julkistavan omaa julistustaan, ellei Israelin täydellisessä vetäytymisessä Länsirannan kaupungeista edistytä.
"Meidän ongelmamme on kysymys jälleenmiehityksestä ja mikäli ulkoministeri Powell lähtee alueelta kun Israelin jälleenmiehitys jatkuu, tämä ongelma tulee syvenemään, sanoi palestiinalaisten pääneuvottelija Saeb Erekat Reutersille.
Pääministeri Ariel Sharon lupasi maanantaina Israelin vetävän joukkonsa Jeninistä ja Nablusista tämän viikon aikana, mutta jatkavansa Kristuksen syntymäkirkon piiritystä Betlehemissä. Israel aikoo myös jatkaa Arafatin päämajan piirittämistä, kunnes neljä Israelin etsintäkuuluttamaa henkilöä, joiden sanotaan olevan sisällä rakennuksessa, luovutetaan israelilaisille.
Powell aloitti tiistaina viimeisen tapaamisensa Sharonin kanssa. Hän on kertonut toimittajille käyneensä palestiinalaisten kanssa ”hyviä keskusteluja”, ja nyt hän odottaa edistyvänsä neuvotteluissa Israelin pääministerin Ariel Sharonin kanssa.
Ulkoministeri sanoi tapaavansa palestiinalaisten presidentin Jasser Arafatin Ramallahissa keskiviikkona vielä kerran, minkä jälkeen hän aikoo tehdä pikavierailun Egyptiin tapaamaan presidentti Hosni Mubarakia. "Me olemme edistymässä ja odotamme tämän kehityksen jatkuvan seuraavan vuorokauden sisällä, mutta en halua puuttua tarkemmin siihen, mitä onnistun saavuttamaan ja mitä en", sanoi Powell.
Virkamiesten mukaan valmisteilla on lausuntoja, joissa osapuolet sitoutuisivat työskentelemään rauhan saavuttamiseksi turvautumatta väkivaltaan.