Pou­tiai­nen 13:s Aspenin suur­pu­jot­te­lus­sa

Tanja Poutiainen avasi pistetilinsä alppihiihdon tämän kauden maailmancupissa sijoittumalla 13:nneksi Yhdysvaltain Aspenissa kisatussa suurpujottelussa.

Tanja Poutiainen avasi pistetilinsä alppihiihdon tämän kauden maailmancupissa sijoittumalla 13:nneksi Yhdysvaltain Aspenissa kisatussa suurpujottelussa.

Kisan voittoon laski Saksan suurpujottelutaituri Viktoria Rebensburg, jolle Poutiainen hävisi 1,75 sekuntia. Kymmenen parhaan joukkoon suomalaisella jäi eroa 0,13 sekuntia.

Lokakuussa Söldenissä Poutiaisen suurpujottelu päättyi keskeytykseen jo avauslaskussa.

—? Toinen kisa vasta, mutta ihan hyvä tästä on lähteä jatkamaan. Pisteitä tuli. Kausi on edelleenkin todella alussa vasta, Poutiainen totesi kisan jälkeen.

—? Ei sellainen alku kaudelle kuin olisi halunnut, mutta ei tässä pidä kahden kisan jälkeen olla huolissaan. Lasku on ihan hyvin hanskassa, fyysisesti olen kunnossa ja terveenä. Nyt kun päästään vähän enemmän kisaamaan, niin uskon että se rytmi sieltä löytyy.

Hyvä lasku olisi ollut jotakin kahden tämänpäiväisen laskun väliltä.

—? Kumpikaan ei ollut riittävän vauhdikas. Ensimmäisellä menin vähän liian suoraan, tuntui ettei ollut kovin monta puhdasta käännöstä. Ja toisella taas tuntui, että se oli puhtain mahdollinen, hän kuvaili.

Ilmoita asiavirheestä